Как посрещнахме новата година? С локдаун, но по български. Научихме за весели многолюдни, но тайни посрещания на 2021-ва. Видяхме стотици хора да използват хубавото време по празниците, за да се разходят по паркове, градини и улици без маски и без спазване на дистанция. Въпреки забраните на властите за масови събирания „мъжките хора“ развълнуваха реките и бяха надлежно придружени с патриотични репортерски разкази, останали да се реят в пространството, без да бъдат зададени най-важните въпроси към организаторите и местните власти, позволили подобен акт по време на пандемична обстановка.
А появилата се, най-после, ваксина и започналото поетапно ваксиниране наново разбуни духовете и конспиративните теории поникнаха отново като гъби след дъжд. Информациите пък за изграждащата се 5G мрежа в страната, взеха че вкараха в капана на конспирацията няколко града в България.
Сблъсъка с дезинформацията и особено когато тя касае живота и здравето, коментира в „Мрежата“ блогърът Божидар Божанов.
Пандемията от дезинформация
"Винаги е имало слухове, невярващи хора, както и такива, които са податливи на конспирации. В момента обаче мнозинството от хората са бомбардирани и заринати с дезинформация онлайн. Когато десет пъти поред е видян някакъв абсурд, то той се превръща в информационен фон. Пет различни фалшиви новини, повторени пет пъти и мозъкът ще направи връзки, каквито не съществуват."
Това в тъмното мечка ли е или просто храст?
"Факторът, който изостря и злоупотребява с нашите нагласи, са социалните мрежи. Те са средство за разпространение на дезинформация, конспирации, фалшиви новини."
Трябва ли да виним хората за това?
"Хората не са свикнали да отсяват такъв поток на информация и съответно той директно влияе на възприятието им на света."
Разговора с Божидар Божанов и анкетата на Николета Атанасова по темата можете да чуете от звуковия файл.
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга: " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..
Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..
Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..
Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg