„Европейско кино за учащи“ – дискусионната програма, която „Арт Фест“ и Домът на киното организира, продължава онлайн и този месец. До 17 януари учениците и студентите могат да гледат ключови за европейското и независимо кино филми, свободно и онлайн на новата платформа „Филмира“.
Платформата, която си поставя за цел да създаде най-богатия дигитален дом за българско кино, дебютира именно с филмовата програма на инициативата. Тя включва „Нежно създание“ на украинския майстор-режисьор Сергей Лозница, „Граница“ на иранеца Али Абаси, документалния разказ на Александър Валенти за пианиста Франческо Лоторо „Маестро: В търсене на последната музика“ и дебютната творба на Ладж Ли „Клетниците 2019“, с която роденият в Мали режисьор удиви световните киноспециалисти. Българското кино пък е представено от документалния филм на Мария Николова „Луцифер“, който разказва за едноименната картина на немския художник Франц фон Щук – едно от най-ценните произведения на изкуството, притежавани от българската държава, изложено в Националната галерия.
Основната задача на „Европейско кино за учащи“ е да провокира размисъл у младите зрителите, смята Светлана Дамянова от „Арт Фест“.
„Да имат различен поглед към света, да успяват да откриват любопитни герои, да откликват в техните разсъждения, в техните умове и сърца и да се опитат по някакъв начин да погледнат света през преживяванията, които не са обичайни, не са познатите от блокбъстърните заглавия, които са най-често предпочитаните истории за вниманието на младите хора“, допълни още тя.
Повече за сюжета на филмите, които учащите могат да гледат онлайн на платформата за SVOD услуги„Филмира“, Светлана Дамянова разказва в звуковия файл.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg