За новите разкрития на разследващите журналисти от „Bellingcat“, в което те доказват, че журналистът Тимур Куашев, правозащитникът Руслан Магомедрагимов и лидерът на движението "Нова Русия" Никита Исаев са били убити от същите служители на ФСБ, които опитаха да отровят Алексей Навални, в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ разказва Христо Грозев, един от екипа на „Bellingcat“.
Тримата убити са една подборка от многото жертви след пътуванията из Русия на групата за убийства на ФСБ.
Как става убийството на Тимур Куашев
"Единият от тях е журналист, завършил право на 26 години. От черкезки произход. Живеел е в Кавказ. Един от най-силните гласове на местната журналистика – блогър, пишещ за местни сайтове, които фокусират вниманието си върху правата на малцинствата, корупционните схеми на местната власт. Както и че местните структури на ФСБ измъчват арестанти. Също така Тимур Куашев започва да пише във фейсбук против управлението на Владимир Путин, че властта трябва да се смени скоро и да има избори. Критикува и външната политика на Русия. Въобще създал е много предпоставки, за да ядоса властта.
Един ден пристига групата за отравяне в неговия град Налчик. Вечерта той отива на театрално представление на майка си. Свидетели казват, че някой го среща на улицата, поканва го на разговор. Той тръгва с тях и неговото тяло е намерено на следващата сутрин със следи от инжекция под мишницата.
Едно от най-страшните неща, които открихме, е, че разследването за неговата смърт стига до извода, че смъртта му е естествена и че няма никакви отровни вещества в кръвта му. Но анализът и експертиза, които са направени, са изготвени от лабораторията, която се занимава с убийствата в Москва.
Другото потресаващо е, че по наши данни средното количество техни жертви на тази група за отравяния са от четири до шест души на година. За щастие не всички са умрели, но са били цел. Но това са хора опозиционери, журналисти, блогъри...
Ние засега сме доказали за трима убити, работим върху още двама доказано отровени, но не умрели, и те са много известни лица в Русия. Шокът е голям, защото в Русия наистина има група, която ходи и убива хора.“
Групата отровители
„Тя е по-голяма от тази, която отрови Навални, но в нея има ключови лица, без които тези операции не се случват. Трима души съвпадат с отровителите на Навални и тези от новите ни разкрития. При Навални бяха осем човека, а в случая с този журналист са били само четирима. И трима от тях съвпадат. Това са двама лекари и един химик – Осипов, Александров и Кудрявцев.“
Възможно ли е Владимир Путин да не знае за групата отровители и „дворецът“
„Естествено, че не е възможно. Но по-важни са последиците от този въпрос. Очевидно е, че той знае, че никой няма да повярва на отговорите му, че не знае, защото това означава да признае, че лидерът на Русия няма никаква власт и информация. Т.е., той казва нещо, което знае, че хората няма да повярват и това е страшният момент – те дори не се опитват да направят така, че да им повярват. Това означава, че изцяло разчитат само на силови методи. Това го виждаме и през масовите арести на хора по време на протестите от миналата седмица – те ги арестуват с аргумента, че не спазват противоепидемичните мерки. Те не искат да убедят никого, те иска да сплашват населението. Това е последна фаза на разпадането на една диктатура.
Но нашите разследвания продължават да разкриват мащаба на жестокостта на този режим. И Русия няма да забрави, това, което се случи сега. Путин загуби и политически пасивното население, което е около 1/3 част от населението и е ключова при избори. Сега и тя знае кой е лош, кой е добър. И тя също ще помни.“
Отпечатъкът „новичок“ в България
„Процесите са еднакви. Просто мащабът е различен и това, което помага на България, е, че е членка на НАТО и ЕС. В България „новичокът“ е по-скоро икономически, а при тях е екзистенциален. Българската прокуратура мълча и по казуса с Гебрев, както знаем. Те не търсят мотиви, не търсят Организацията за защита от химически оръжия за анализ. Тоест, прокуратурата сякаш избягва такива теми, както и тези с гласа и снимките на премиера. И е много страшно, че обществото приема за допустимо липсата на отговори по тези въпроси.“
Намесата на Русия в политиката на други страни
„Демагогията на руската дипломация – този „тролинг“, който те правят, е всъщност новата им стратегия – техни дипломати в един и същи ден критикуват западни страни за това, че изразяват мнение за случващото се в Русия и го наричат намеса във вътрешните работи на Русия, и в същия ден те същите се намесват във вътрешните работи на други страни. Както правят с България. Но в случая, за който разказвам днес, през него ние видяхме, че тази страна се е върнала в Сталинизма. Тази страна убива своите граждани. От тук нататък, тя не може да бъде стожер на поведение и да дава съвети на когото и да било. Защото те не са по-добри от Северна Корея. Така че основният отговор в общуването с Русия трябва да е – не ни давайте съвети, вие убивате своите граждани.“
На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg