Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Теа Денолюбова: Позитивното от пандемията е, че артистите приеха дигиталното

Теа Денолюбова
Снимка: Уикипедия

Домашни пърформанси и концерти, срещи със световни писатели онлайн, платформи за покупки на изкуство – всички тези нови форми се появиха за почти година от началото на пандемията.

Теа Денолюбова, главен редактор на сайта за култура и изкуство “АртАкция“, коментира темата в “Какво се случва“:

“Мисля, че една от позитивните, може би единствената позитивна страна, е, че страшно много артисти се обърнаха към дигиталното и го приеха. Много често съм чувала и в разговори с приятели отричането изцяло на дигиталната среда, това, че спира живият контакт. Но ето че в една ситуация, в която така или иначе нямаме възможност да го осъществим, тя се превърна в спасение“, казва Теа и допълва:

„Нищо никога не би могло да замени това да гледам театър на живо, но ето че в момента е по-добре да поканим актьорите у дома. Изкуството само ще си намери път през новите форми, то ще си прокара път през трудното, там, където такъв досега е нямало”.

Повече за това как се приема дигиталното от хората на изкуството, можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10
Анастасия и Румен Левордашки и Мария Мира Христова (от ляво надясно)

Красотата ще спаси света, вярват баща и дъщеря Левордашки

Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..

публикувано на 11.12.24 в 16:40

Бохемският разцвет на Варна

"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..

публикувано на 11.12.24 в 12:25
Мартин Колев

"Рижият котарак" – фантастичното и реалното вървят ръка за ръка

Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..

публикувано на 11.12.24 в 08:30

"Господин Азнавур" – филм за живота на френската звезда

Филмът "Господин Азнавур" проследява живота на Шарл Азнавур от първите му стъпки на музикалната сцена през 50-те години на миналия век до световната му слава. Той пресъздава стремежа към признание на един целеустремен творец, като подчертава уникалната му способност да улавя същността на парижкия живот в песните си.  Всяка песен обрисува отделна..

публикувано на 11.12.24 в 08:05