Какво ни очаква и как се променят настроенията и събитията във връзка с предстоящите парламентарни избори в Косово на 14-и февруари?
Темата в „Нашият ден“ коментира Райна Асенова, балканист в БТА.
„Очаква се сигурна победа на движението „Самоопределение“ и на нейния лидер Албин Курти. Най-новото проучване на общественото мнение в Косово показва, че тази партия се радва на подкрепа от над 44% от анкетираните, което е два пъти повече от втората най-силна партия – Демократичния съюз на Косово, основан навремето от „косовския Ганди“ – Ибрахим Ругова. Издигнатата от тази партия за председател на Косовския парламент Вьоса Османи, която сега изпълнява длъжността президент, след като Хашим Тачи бе арестуван за военни престъпления и се намира в затвора в Хага, обаче я напусна и се кандидатира за депутат с листата на „Самоопределение“. Това загатва за разногласия в тази някога влиятелна партия.
Косово се ориентира към по-радикална политика, каквато предлага Албин Курти. Самият той няма право да се кандидатира за депутат, тъй като е осъждан за хулиганство, след като на няколко пъти хвърли сълзотворен газ в залата на Косовския парламент. Това че е осъждан, обаче не пречи той да стане премиер.
Известният с радикалните си възгледи по отношение на Сърбия Курти е склонен да организира референдум, на който Косово да изяви желанието си да се обедини с Албания по мирен път, като избегне трета Балканска война. Позицията му е, че Косово е независима държава, която трябва да продължи по своя път и да води преговори с Тирана за обединение.
При подкрепа, каквато сочат социологическите проучвания, ако бъде потвърдена на практика, Албин Курти може да формира правителство на “Самоопределение“ само с някоя от партиите на малцинствата, които според косовската конституция имат гарантирани места в 120-членния парламент.10 от тях са запазени за сръбското малцинство, за което най-влиятелна е партията „Сръбска листа“, подкрепяна от Белград и лично от президента Александър Вучич. И тук косовските албанци виждат опасност от влиянието на Белград върху политиката в Косово чрез Сръбската листа.
Чуйте още от констатациите на балканиста Райна Асенова по отношение на предстоящия парламентарен вот в Косово – в звуковия файл.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg