Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психичното здраве и добротата

Снимка: pixabay

17 февруари е определен като Ден на спонтанните актове на доброта. Празникът се отбелязва, независимо от националност, етническа принадлежност или религиозни убеждения. Каква е връзката между доброто и психичното здраве коментира в “Нашият ден“ Беатриса Аврамова, психолог.

“Връзката е категорична и всъщност е двупосочна. Съществуват най-различни сценарии за правенето на добро. И от това от какво може да е продиктувано то. Всеки от нас е бил в ситуация, в която върши добро, за да успокои съвестта си. Например, ако без причина сме се сопнали на родителите по телефона сутринта и това ни гложди през деня, и решаваме впоследствие да съдействаме на някой колега с работните му задачи или пък да направим жест към партньора си. Това е един много естествен и по-скоро автоматичен механизъм в опит да си възвърнем вътрешния баланс и разбирането за това кои сме ние. Тук ключовият момент е самонаблюдението и да имаме развит вътрешен диалог. Защото, ако осъзнаем, че се чувстваме дискомфортно от дадено нещо, например как сме провели разговор с родителите си, можем просто да им се обадим отново и да има кажем нещо мило. Това само по себе си е акт на добрина.“

Психично здраве и вършене на зло – последствия

“Винаги, когато става дума за разминаване между вътрешните ни намерения, това което мислим и чувстваме, и това, което проявяваме към света, ако тези неща не са в хармония, неизбежно в нас се поражда един вътрешен конфликт. Без значение накъде и как ще бъде изразен, със сигурност води до проблеми за нас. Това важи и за правенето на добро и само говоренето за него. В същото време, както вие споменахте, има и една друга ситуация, в която се говори за добро, прави се добро, но то е някаква частична маска. Това също може да даде отражение върху психичния ни свят.“

Бъдете открити

“Бих пожелала на всички да имат смелостта да бъдат открити и искрени. На първо място, пред самите себе си. Ценността на това е огромна и ни дава възможност да се видим такива, каквито сме, за да можем да се разберем и да се приемем. Когато сме във вътрешна хармония, имаме баланс и с недостатъците си, а добротворството се получава като едно естествено проявление.“

Пандемията

“Има две основни посоки. Едната е свързана с това, че категорично кризите, включително и тази, пред която преминахме миналата година и все още преминаваме, определено изваждат едни много добри и специални части от нас. Това да се обръщаме към хората около себе си, да намерим начин да се свържем с тях. Има хора, които намират начини да са още по-социални. Но има и друга посока – опитите за правене на добро – и към себе си, и към другите, но в стремежа да компенсираме това, което се случва.“

Повече можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55