Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Доброто“ по-скоро пречи в съвременния свят

| обновено на 17.02.21 в 11:34
Тодор П. Тодоров СУ
Снимка: БГНЕС

Дали хората са били по-добри или по-лоши в миналото? Има ли място доброто в съвременния свят? Отговор на тези въпроси дава в “Нашият ден“ философът Тодор Тодоров.

“В съвременния капиталистически развит свят се наложи такава етика, която ни убеждава, че трябва да бъдем егоисти, индивидуалисти. И няма основание да правиш добро, глупаво е някак, наивно е, да правиш или да очакваш добро. Поговорки като “на вълка вратът му е дебел, защото сам си върши работата“, са по-валидни в днешно време. Така живеят хората, това е, което се налага. Освен това, ако човекът се сведе до една функционална единица, която трябва да работи, тогава какво място има за доброто!?“

“Това с доброто е доста сложна голяма тема, ако питате философски. Тъй като “доброто“ не е само етическа категория, то не се изразява само в някакви актове. Спонтанният акт е нещо, което човек прави непредвидимо, прави спонтанно, свободно, без необходимост. Но освен, че се изразява в някакви актове, някакви действия, “доброто“ е и онтологическа категория. Нещо, което описва самото битие, самото съществуване в света. И това е било така например в християнството, в християнската интуиция за света, където самото съществуване е нещо добро. В този смисъл всичко, което съществува, всичко, което има някаква форма, вид, мяра и ред, а всичко, което съществува има някаква форма и мяра, е добро. Да бъдеш е нещо добро, това е едно изконно християнско разбиране, което ние днес вероятно сме загубили. Не знам доколко “доброто“ има някакво място във важните категории на съвременния свят, защото ние живеем в един технизиран, функционален свят, където доброто по-скоро пречи.“

“Никога не съм разбирал тези неща – “Ден на доброто“, в който хората трябва да демонстрират добро, или ден на  жената, в който трябва да бъде уважавана, в другите дни можем да я бием. Или Ден на влюбените, а всъщност цялата година е на влюбените.“

По-лоши ли ставаме

“Всяко поколение винаги ожалва своето време – “става по-зле, хората са по-лоши, едно време беше по-добре“. Това е носталгия и е напълно естествено. Трудно е да се каже дали хората са станали по-добри или по-лоши. Ние,  поне в нашия западен свят, традиционно вярваме в прогреса, идеята, че всичко става по-добро. Включително и хората в някакъв морален смисъл стават по-добри. Но вижте как изглежда светът, не съм убеден в тази тенденция.“

Делението на добри и лоши

“Това не е точно деление между добро и лошо. Това е поляризацията, която настъпва в съвременния свят и тя е на глобално равнище. При това поляризация на много различни лагери, омразващи се един друг. Иначе делението между добри и лоши е много архетипно разбиране за добро и зло, черно и бяло. Това, което стои реално зад това, е друго."

Повече можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40