В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост.
"Искам да благодаря на всички доброволци, които бяха до нас през тези 20 години", сподели Росица Петрова. "Ако не бяха те, шепата майки, която през 2004 г. се обедини около идеята за подкрепа на децата в институции, нямаше да отбелязва 20-годишнина." Тогава, в началото, част от тях са били бременни, други – току-що родили. Те се свързали първоначално във форумите на "Дир.бг", а по-късно в "БГ Мама", и от там започнали да изграждат мрежа от доброволци.
Целта им била да носят радост и подкрепа на децата в институциите. "Обединихме се около това да помагаме, да присъстваме и да показваме, че не са сами," разказва тя.
Говорейки за процеса на деинституционализация, Росица Петрова отбелязва, че промяната, започнала през 2010 г., е била дългоочаквана и необходима, но и изпълнена с предизвикателства. "Процесът стартира с цел закриване на големите институции за деца с увреждания, разположени в периферията на България, и преместването на децата в нови сгради. Но сградата сама по себе си не предоставя грижа."
Тя описва как децата били преместени от едно място на друго, но без необходимата подготовка и осигуряване на специализиран персонал. "Центровете за настаняване от семеен тип трябваше да осигуряват грижа, близка до семейната, но това не се случи заради липсата на рехабилитатори, кинезитерапевти и други специалисти."
Движението на българските майки осъзнало, че системата често не откликва на проблемите и нуждите на децата. "Нашата кауза стана да осигуряваме помощ там, където държавата не успява", обяснява Петрова. С помощта на дарители те осигуряват специалисти за центровете, като рехабилитатори и терапевти, които да помагат на децата.
"Системата вероятно има своите фокуси и причини, но нашият приоритет винаги са били децата – да получат внимание, грижа и подкрепа", категорична е тя.
Росица Петрова отправя послание за надежда: "Вярвам, че можем да продължим да правим добро, да променяме света около нас, макар и с малки стъпки. Силата е в общността, в доброволците и в хората, които не се страхуват да се изправят срещу трудностите."
Слушайте!
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на слушателя на програма "Христо Ботев" - Бойко Даскалов – вълнуваща семейна история за смелост и майчина всеотдайност, дори когато на пътя стои мечка. Майката на Бойко Даскалов е израснала в малко..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg