Продължава звездната серия на гостуващи артисти на сцената в зала „България“. Преди седмица на пулта застана Найден Тодоров – директорът на Софийската филхармония, за да дирижира концерт с музика на Дмитрий Шостакович и солист Максим Венгеров. Преди симфонията на Шостакович той се обърна към публиката и каза.
„Днес ние живеем в едно особено време, когато, ако се огледаме какво се случва по света, виждаме как хората се борят за своето здраве, виждаме също така, как в тази борба решават, че някои неща могат да останат настрани. Така тези неща постепенно умират, защото онова, което не е в нашето съзнание, онова, което не е в нашето сърце, то умира. Съвсем наскоро ме попитаха „Какво толкова може да се случи, ако културата за малко спре?“ Мога да отговоря. Културата в последните години се превърна в бизнес. Ние кандидатстваме по проекти, на нас ни трябват билети и аз благодаря, че сте тук. Ние работим като предприятие. И какво се случва? Културата малко по малко взима своя ход назад и хората губят своята емпатия. Хората губят своето усещане за съпричастност към близкия и към далечния. Резултата виждаме навсякъде по света днес. Разделени – това е думата за днешния свят. Културата е онова, което може да ни върне обратно – всички заедно, независимо какви са мненията ни по различните въпроси. И точно това е голямата опасност, ако ние загубим изкуството, ако ние загубим културата“.
И ето тази седмица още едно име от световната сцена ще свири в София. Тя е легенда, името ѝ е свързано с тези на Святослав Рихтер, Йосиф Бродски, Курт Мазур, Курт Зандерлинг, квартет „Бородин“ ... Пътят ѝ започва в Тбилиси през 1945 г. Там се установили родителите ѝ по време на войната след като напуснали Одеса. След успешното начало на кариерата си и след като става лауреат на едни от най-големите конкурси – „Джордже Енеску“ в Букурещ, „Маргарита Лонг“ в Париж, Ккралица Елизабет“ в Белгия започва успешната ѝ кариера. Продължава в Москва, а след това във Виена. Носителка е на много престижни награди, както за своите записи, така и високи държавни отличия в Австрия и Грузия. Последната е наградата на Опус класик в категория инструменталист на годината. Последният й диск е от миналата година – вариации и сонати на Роберт Шуман. През 2019 издаде интеграл на сонатите за пиано на Франц Шуберт, а в момента записва всички клавирни сонати на Волфганг Амадеус Моцарт.
В четвъртък (18 февруари от 19 часа) в зала „България“ ще свири Елизавета (Елизабет) Леонская. В списание „Диапазон“ Андре Букурещлиев пише за нея: „Пътят на Леонская е път от върхове. С надхвърляне на себе си, с взискателност, със страст и интелигентност, тя се нарежда сред най-великите, не само от днешния ден, но и в годините: нарежда се до Клара Хаскил, до Липати, плюс в допълнение модерността“.
За срещата си с българската публика е избрала концерт за пиано и оркестър №3 в ми мажор на Бела Барток.
„Много го обичам, но не го свиря често“, каза тя.
В звуковия файл може да чуете какво сподели пианистката за живота си, за срещите, за плановете си.
На концерта ще бъде изпълнена и симфония №39 в ми бемол мажор, К543 от Волфганг Амадеус Моцарт.
На пулта ще бъде младият унгарски диригент Роберт Фаркаш, асистент на Иван Фишер в Оркестъра на Концертхаус – Берлин и Фестивалния оркестър в Будапеща.
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg