Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Хлад“ в Кан

Снимка: noblink.bg

„Хлад“ е българският филм в селекцията на фестивала за късометражно кино в Кан. Негов режисьор и сценарист е Девина Василева. Историята за контрола и свободата в едно семейство, развита в един-единствен план – пред хладилника като символ на дома – е дебютът ѝ в киното. Тя избира да сведе проблема до неговия минимализъм, в един неподвижен кадър, за да даде възможност на публиката да се концентрира върху това как точно се възползваме от ежедневието си и какво говори за нас самите най-баналното всекидневно нещо.

„Хладилникът е олицетворение на главния герой, който го проследяваме в период от 30 години за 20 минути“, споделя в „Артефир“ Девина Василева. И продължава: „В случая този хладилник показва контрола на този човек и съответно страха му от промяна. Хладилникът е и този уред в семейството и в един дом, който позволява да си задържаме храната за по-дълго, но също така и тя да не се разваля, т.е., тя не се променя и не може да създава нищо ново. Затова и този герой не може да създава нищо ново и не знае как да гради топли връзки, а само да консервира някакви настойнически отношения.“

С филма си младата режисьорка, която учи английска литература и драма в университета „Куин Мери“, се опитва да разбере какво ще се случи, когато човек изгуби контрол над нещата в живота си. Този въпрос, както и идеята за свободата я вълнуват най-силно.

„Хлад“ може да бъде гледан в платформата за българско късометражно кино NO BLINK. Филмът вече спечели наградата на публиката на фестивал в Амстердам и е селектиран на не един кинофорум, сред които Южният филмов и арт фестивал в Чили и този за късометражно кино на Лазурния бряг. „Хлад“ всъщност е единственият български филм, който ще участва във фестивала за късо кино в Кан. Форумът е посветен на това да популяризира филмите от селекцията си на различни стрийминг събития. Всеки от тях ще бъде показан на специална прожекция през октомври, както и виртуално, като приходите от гледанията ще отидат директно за подкрепа на режисьорите и екипа.

Повече за сюжета на „Хлад“, стоплянето на връзките в семейството и възможностите, пред които е изправен един артист, Девина Василева разказва в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харуки Мураками

За манията по съвременната японска литература

Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години. След като вече две десетилетия прозата му живее и в превод на български език, и е превеждана и на над 50 други езици, и то не само от японски, до каква степен може да се твърди, че Мураками е..

публикувано на 27.01.25 в 11:20

Киното е изкуство, което много влияе на хората

Киното е необятен и най-вече визуален свят. Играе с всичките ни сетива, но без зрението, няма кино. Виновници да виждаме киното са операторите.  И колкото зависи от режисьорите какво виждаме на екрана, толкова зависи и от оператора.  Занаятът през окото на обектива, представен от младия оператор Александър Добрев, е равен на дисциплина и..

публикувано на 27.01.25 в 10:45
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45