Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 22-28 февруари

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 22-28 февруари. Ето и някои от акцентите в предаването от 28-и февруари.

В предаването „Фотофабрика – Факт и фикция“ на 21-ви февруари бе представена изложбата „Голямата малка Америка“ на Константин Вълков. Изложбата, чийто куратор е Калин Руйчев, може да бъде разгледана в галерия „Синтезис“ до 15-и март. Константин Вълков е журналист, политически анализатор, интернет редактор и пътешественик. Неговото последно пътешествие е по време на пандемията, в най-слабо населения американски щат Уайоминг – когато американците избираха кой да бъде следващият им президент. Но неговият фотографски разказ не е за изборите и пандемията, а за сетивата, които срещат въздуха, водата, вятъра; за „голямата малка Америка“, в която дори може неусетно да се влюбиш.

На 22-ри февруари в галерия „Стубел“ беше открита изложбата „Автопортрети в женски род“, кураторски проект на Юлиана Текова. Изложбата събира 12 художнички от различни поколения, сред които Алла Георгиева, Анжела Терзиева, Трендафила Трендафилова и най-младата – Хариета Асумани.

Фестивалът за късометражно кино „In the Palace“ започна своето 18-о издание на 27-и февруари. До 6-и март зрителите могат да гледат филмите от програмата на фестивала онлайн. Тази година заявилите желание за участие филми са над 3000, а в официалната селекция бяха допуснати 120 заглавия от 40 държави.

В сряда, 24-ти февруари директорът на Чешкия център в София Дагмар Остранска представи панорамата на филми на Павел Юрачек в програмата на 25-ия София филм фест. Павел Юрачек е роден през 1935 година в Чехословакия. Той учи журналистика и чешки език във Филологическия факултет на Карловия университет, откъдето е изключен поради „лоша репутация, лош успех и неизпълнение на студентските си задължения“. През 1957 година той е приет да следва драматургия във FAMU и започва да пише идеи за филмови сценарии. От него тръгват идеите, темите и концепциите за част от филмите на колегите му от т.нар. Чехословашка нова вълна – Вера Хитилова, Зденек Сирови, Ян Шмид.

„Истинско нещо“ – книгата с 34 есета на американския автор Елиът Уайнбъргър излезе на български. Журналистът и преводач на сборника Стоян Гяуров говори в петъчния "Артефир" за колажния подход в есетата на Уайнбъргър, които събират впечатления и „новини“ от вековечната история на природата, човека и културата в текстове с голяма поетична красота.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Сгурев: Най-големите колекционери събират картини от различни жанрове

"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..

публикувано на 15.01.25 в 17:49

Романизирана биография на Джон Атанасов излезе на български език

Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра"  от Джейн Смайли  – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър".  Авторката ни връща към края на 30-те години,..

публикувано на 15.01.25 в 16:00

"Надежда" – моноспектакъл в изречена поезия на Явор Попов

Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..

публикувано на 15.01.25 в 15:35
Малин Кръстев в роля на Ливейн Каплан

Деян Пройковски постави пиеса на Кирил Фокин в Пловдив

"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...

публикувано на 15.01.25 в 14:20

Шарената, пълна с изкуство, къща на Даниела и Владимир Овчарови в Ново село

Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..

публикувано на 15.01.25 в 13:30