Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осмомартенско шествие – жените винаги на първа линия

Снимка: Фейсбук, личен профил

Шествие за правата на жените винаги на първа линия организира днес неформалният колектив “Феминистки мобилизации“. Това е колектив, който се бори за социалното, икономическото и политическото равенство на половете. За пета поредна година те канят всички желаещи да се присъединят към тях на 8 март.

Какво не сме отвоювали още?

Темата коментира в “Нашият ден“ Камелия Ценева от Колектива.

“Това, което се опитваме да покажем, е, че има да се извърви много дълъг път за равнопоставеността на половете, преди лалетата и зюмбюлите да са достатъчни за отбелязване на този ден.“

Шествието ни започва в 18.30 пред Министерския съвет на площад “Независимост“. Всичко, което трябва да направят желаещите да се включат, е да се появят. Ще тръгнем към 19.00 часа. Избрали сме мястото, защото е символично и е в сърцето на София и се надяваме да привлечем и хората около нас. Шествието ще е до Министерството на правосъдието, защото това е една от институциите, от която трябва да дойдат редица промени по проблеми, които продължаваме да не виждаме.“

“Тази година фокусът ни е върху факта, че на първо място в редица от ключовите сектори, които излязоха на показ през пандемията, са заети главно жени. 75% от хората, заети в грижите, са жени, 95% от хората, заети в чистотата, са жени – и този труд продължава да бъде считан за по-малко важен и оценяван с по-ниско заплащане.“

“Повечето от нас работят на пълен работен ден, после се прибираме вкъщи и започваме да се занимаваме с домашен труд, който продължава да бъде изключително неравно разпределен и това се счита за нещо естествено.“

Промяната

“Трябва да се случат редица неща. Струва ми се основно е, че тези неща още не се считат за проблеми. Политиците изобщо не ги разпознават като специфични проблеми, в медиите не виждаме много за тях. Виждаме статистики за това как по време на пандемията случаите на домашно насилие и изобщо насилие, основано на пола, зачестиха. Това показва, че има работа във всеки един сектор.“

“Не по-малко важно е образованието и това, че трябва да има информационни кампании. Трябва да се действа в посока на създаване на социални политики, които да се борят с икономическата зависимост, която много жени имат. Това ограничава възможностите им по хиляди начини.“

Колективът

“Идеята е, че всеки може да се включи в лично качество. При нас има всякакви хора. Отворени сме към всеки, който се интересува от тези проблеми.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

Конституционни ребуси и изборни предизвикателства

Преди дни Конституционният съд се произнесе, като обяви Решението на НС за предсрочното прекратяване на мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов за противоконституционно. В случая решението на КС има ли възстановителен ефект? За ветото на президента по отношение на Закона за адвокатурата. В "Законът и Темида"..

публикувано на 27.09.24 в 14:15
Ана-Мария Кръстева

"Сътворението" – ново предаване търси отговори на екзистенциални въпроси

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Ана-Мария Кръстева , водеща на предаването "Благовестие", която сподели подробности за новия си проект – предаването "Сътворението" по програма "Христо Ботев". Тя разказа, че идеята за този проект носи в себе си от дълго време и многократно е опитвала да го реализира, но безуспешно до..

обновено на 27.09.24 в 13:40
Елена Шагай

Миграция, медицина и сладкарство: Историята на Елена и нейния нов живот в България

Днес в предаването "Мигранти с таланти" ви представяме вдъхновяващата история на Елена Шагай, която пристига в България преди пет години от Украйна. Елена идва тук, водена от любовта към своя български съпруг, когото тя с топлота нарича "най-прекрасният мъж на света". По образование, тя е лекар вирусолог, но заради езиковата бариера така и не успява да..

публикувано на 27.09.24 в 13:09
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдебната практика на Съда на ЕС

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". В това издание съдия Марияна Кънчева  се опитва да синтезира важните процедурни промени,..

публикувано на 27.09.24 в 12:15

"Нощта на учените" събира артисти и учени в магически светове

Европейската нощ на учените е събитие, което традиционно се провежда в над 300 града в Европа и света. Поредното му издание, както обичайно, се състои в последния петък на септември. Днес, на 27 септември, посетителите на Националния природонаучен музей при БАН ще имат възможността да се срещнат с д вама орнитолози, двама палеонтолози, един артист и..

обновено на 27.09.24 в 12:08