Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деница Димитрова: Всичко е възможно, дори и в страната, в която живеем

Деница Димитрова е счетоводител и бидейки човек с увреждане – активен застъпник за правата на хората като нея самата. Най-ярката ѝ проява е прокарването на поправка в законодателството при четиридесетото Народно събрание, която налага 3% от работните места в държавната администрация да бъдат заети от служители с трайни увреждания. 

Освен това тя участва дейно в благотворителни маратони и други различни инициативи. Повод за срещата е поредната такава – кампанията по повод Международния ден на жената „Успях и продължавам“, създадена от платформата „Jamba/Джамба“. Кампанията показва лицата на шест дами с различни възможности, успешно реализирали се на пазара на труда. Деница е едно от тези лица.

„Аз се стремя към още доста неща, но към момента съм доволна от това, което съм постигнала. Аз съм, все пак, на четиридесет и три години и началото на моята реализация се случи в едни години, когато проблемите на хората с увреждания не бяха на чак толкова преден план. За това не се говореше и почти нищо не се правеше. Искам да бъда полезна на хората като мен. Аз имам доста изострено чувство за справедливост, така че, смятам да наблегна за в бъдеще на обществения интерес, да работя за моите каузи“.

Катрин Димитрова разговаря с Деница Димитрова – чуйте в звуковия файл.


ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51