Дали ЦИК и комисиите по места ще успеят да проследят пътя на бюлетините, при това да „отсеят“ всички дребни нарушения при вота? Наистина тази година обстановката е необичайна – поради пандемичните условия, но не само заради това. Има и ред други, уж дребни на пръв поглед промени в законодателството, има и силно завишен интерес за гласуване от съгражданите ни в чужбина, а също – има и страх у хората, някои наши сънародници някак си не се доверяват на машинния вот – вече напълно законен и почти въведен в действие.
За някои особености при предстоящия вот и поне две-три предизвикателства – говори в "Нашият ден" председателят на Обществения съвет към Централната избирателна комисия Росица Матева.
Много от избирателите, пък и не само те, а и политици и общественици се изказаха още преди време против машинното гласуване (официално въведено в законодателството за предстоящите избори). А всъщност е много по-лесно и бързо гласуването с машина, защото машината най-малкото не позволява да съществуват нередовни бюлетини, а подаването на вота е по-бързо от подаването на бюлетина на бяла хартия.
Тази година проблем се оказа и желанието на много повече наши сънародници в чужбина да гласуват на парламентарните избори – почти двойно повече от друг път. От около 45 хиляди за европейските избори преди две години – сега бройката надвишава малко над 87 хиляди подали заявления за гласуване. Това е нещо хубаво, но живеещите в САЩ, Турция и Великобритания недоволстват от законовото положение – само 35 възможни секции в държавите извън Европейския съюз.
Росица Матева смята, че няма нищо страшно – в най-лошия случай във всяка претоварена секция в чужбина ще може да се отворят още „тъмни стаички“ т.е. в една секция ще могат да гласуват поне няколко души едновременно, ако организацията е добра.
Чуйте повече в звуковия файл.Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg