Какво ни чака при т.нар. “трета вълна“ на коронавирусна инфекция и обяснимо ли е притеснението на граждани и институции?
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Милена Карчева, ръководител на катедра „Инфекциозни болести, епидемиология, паразитология и тропическа медицина“ на МУ – Плевен.
“Обяснимо е притеснението на хората. През последните дни нараства заболеваемостта от тази инфекция. Това също има своето обяснение. Вирусът, като всеки биологичен вид, търси начин да оцелее. Конкретно при Covid инфекцията проява са новите щамове, които мутират. Това е целта на вируса – чрез мутации да оцелява и да пребивава в човешката популация. Това е една от причините за високата заболеваемост, което логично води до допълнителни или завръщане към стари мерки.“
“Мисля, че по-правилно е мерките в действителност да се вземат в динамика. Гъвкаво, съобразно моментната ситуация, за да не изоставаме или по-точно да не бяга много вирусът пред нашите мерки.“
“Хората не трябва да се паникьоксват, защото въздушно-капковите епидемии са най-разпространените както в миналото, така и сега. Въпреки появата на нов вирус, нови щамове, има тенденции, сходни с всички въздушно-капкови инфекции. Епидемията протича лавинообразно, вълнообразно, което не е нищо ново за специалистите и за науката. С периоди на подем и с периоди на спадове. Т.нар. “трета вълна“ е именно появата на нова мутация, на нов щам, която завишава заболеваемостта. Историята е показала, че след достигане на един пик ще се наблюдава и спад.“
“Естественият ход на пандемията може да доведе до незабележимо угасване и прекъсване на това разпространение. Това може да стане по-бързо, може по-бавно. Самият факт, че в някои малки населени места почти няма масово разпространение, много е ограничено, показва, че има места, в които – дали поради предприети мерки, дали поради по-висока дисциплинираност – някъде вирусът не представлява такъв проблем. Затова донякъде е логично локално до се взимат решенията.“
Адекватни мерки
“Носенето на предпазни маски в затворени помещение – при близък контакт и при струпване на много хора на едно място. Дезинфекцията на ръцете и донякъде изолацията и самоизолацията – особено от рисковите групи, са адекватни мерки.“
Повече можете да чуете от звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg