Историята на Източната могила край новозагорското село Караново – един уникален археологически паметник е дълга, за съжаление, и много от вас я знаят, защото в предаванията за култура по програма „Христо Ботев“ се е говорило за нея нееднократно. А причината е – нестопонисването ѝ от страна на общината и държавата, заради което вече години наред този паметник е в плачевно състояние и не само той разбира се по нашите територии.
Изненадващо през януари Община Нова Загора спира охранителната система СОТ на могилата, а покритието ѝ се руши от 2015 година. От няколко години обектът е затворен и за посещения именно заради временно изграденото покритие, което се руши и е опасно. До днес, въпреки засиления обществен интерес и усилията на гражданската инициатива „За спасяването на обект Източна могила“, създадено от археолозите, които я откриват, нищо не се предприемаше за нейното опазване. През последния месец се установи и, че в близост до могилата има иманярски набези, което засили притеснението на археолозите.
Засега се знае, че ще започне реконструкция на покритието на Източната могила край новозагорското село Караново. Причината за спешните дейности е засиленият обществен интерес, след като археолози алармираха за иманярските изкопи в близост до обекта.
Д-р Веселин Игнатов, археолог в РИМ-Сливен, който е ръководил екипа, извършил откритието на обекта през 2008 г., разказва, че иманяри са извадили две антични колесници, на около 50 метра източно от могилата. Според кмета на село Караново при огледа от полицията е констатирано, че са счупени панели от конструкцията около могилата, но нищо не е било взето, не се е потвърдила информацията, че е било копано в основата на обекта. Според нея изкопите не са дело на местни хора, но набезите на иманяри не са прецедент. Последният подобен случай е през миналата есен в друга нива, където също е било разкопано.
Т.нар. Карановска могила бе открита през 2008 г., след иманярски покушения. Открити бяха антична колесница и гроб с ритуална площадка.
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
Младежка фондация "Аморфа" – Варна навърши 16 години. Рожденият ден ще бъде отбелязан на 24 и 25 януари с изложба репортажна фотография и Ден на отворените врати. Годишната изложба включва заснети моменти и емоции от инициативите на фондацията в пет творчески и граждански направления с активното участие на над 50 млади хора и близо 40 гостуващи..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg