Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоил Стоилов: Успешно организирани избори, но можеше и по-успешно

Снимка: БГНЕС

Доколко Централната избирателна комисия (ЦИК) като фактор оказва влияние върху изборния процес?

Темата коментира в “Нашият ден“ Стоил Стоилов, изборен експерт и наблюдател, бивш член на Обществения съвет на ЦИК:

“Минаха едни сравнително успешни избори. Никой не беше убит във време на изборния процес, няма запалени районни избирателни комисии... Няма начин ЦИК да не оказва въздействие върху това, което се случва, тъй като тя е управляващият орган на тази административна процедура, която наричаме “избори“. От дейността на този управляващ орган зависи преди всичко организацията на изборния процес – обработката на резултатите, степента на доверие, което се изгражда в обществото.

Що се отнася до работата на ЦИК, някои неща биха могли да бъдат организирани по-добре, това е принцип – винаги може и по-добре.

Ще се спра само на едни аспект, т.нар. "протоколи", които предизвикаха и продължават да предизвикват неудобства, тъй като голяма част от секционните избирателни комисии, още не са минали през изчислителните центрове. Проблемът тук е принципен. Не бих насочвал толкова проблема към ЦИК, колкото към политическите партии. 

В България битува разбирането, че честността на изборния процес се гарантира от взаимния контрол на политическите партии в целия изборен процес. То започва от ЦИК, която е изградена на квотен принцип, през районните избирателни комисии и се стигне до секционните избирателни комисии. Това нещо в известна степен е така. 

От друга страна, именно заради този изключително близък интерес на политическите партии много от нещата на изборния мениджмънт се подчиняват на политическия интерес, а не на здравия разум. Това стана след падането на социализма в Източния блок, голяма част от политическите партии казаха – “Ние не вярваме на старите режими, искаме да сме вътре, в целия процес".

Има други страни, в които поради ниската степен на доверие самите изборни органи гледат да се отстранят на равно разстояние от всички политически субекти. И по този начин да изграждат доверие в процеса.“


Преброителни центрове

“Когато обсъждахме варианти преди години, беше реализиран един пилотен проект, да се прави броене на резултатите не в секционните избирателни комисии, а в преброителни центрове, които да смесват резултатите от малките секции и по този начин да се прекъсне връзката между тези, които инвестират, грубо казано – в купуването на гласове, контрола, сплашването на избирателите, конкретното място, в което избирателят гласува. Експериментът беше успешен, но политическите партии казаха – “Не, искаме и в най-малката секционна избирателна комисия да знаем какъв е нашия резултат".

Резултатът от това нещо е, че ние в момента и в избирателни секции с 50 човека, и в такива с 800 човека, имаме една и съща дължина на изборния ден.“

Разговора на Мария Мира Христова със Стоил Стоилов и разговора на Грациела Ингелска с Румана Дечева, зам.-председател на Обществения съвет на ЦИК, можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов

Забравената трагедия на Калофер: Клането в църквата "Св. Троица"

Калофер – град с дълбоки исторически корени и силен духовен дух, крие в себе си не само спомена за Христо Ботев, но и едно от трагичните събития на Българското възраждане, останало малко известно сред широката общественост. Доц. Ивайло Найденов, декан на Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", родом от Калофер и наследник на..

публикувано на 03.03.25 в 10:39

Щрихи към Ботев: Разговор с Цветанка Неделчева

В деня, в когато България отбелязва своя национален празник, ние се опитваме да ви потопим в атмосферата на честванията и да ви срещнем с хората, които съхраняват духа на нашата история. Един от тези хора е Цветанка Неделчева – бивш директор на Националния музей "Христо Ботев" в Калофер и Музея "Иван Вазов" в Сопот, автор на множество научни..

обновено на 03.03.25 в 10:33
Ася Николова

Ботевият дом в Калофер – живата памет на един народ

На 3 март България отбелязва своя Национален празник, свързан с Освобождението от Османско владичество. В този ден всеки българин си припомня заветите на великите ни предци, които са се борили за свободата на родината. 3 март в Калофер – традиция, история и бъдеще Нашето мобилно студио посети Националния музей "Христо Ботев" в Калофер,..

обновено на 03.03.25 в 09:47

3 март в Калофер – традиция, история и бъдеще

На 3 март България отбелязва своя Национален празник, свързан с Освобождението от Османско владичество. Ден, който не винаги е бил честван като такъв и който в последните години разделя обществото на различни мнения за неговото значение. Въпреки това, фактът остава – на тази дата през 1878 година с подписването на Санстефанския мирен договор..

обновено на 03.03.25 в 09:18
Разговор с Пепа Гологанова

Пепа Гологанова: История се преподава с любов

В деня, когато честваме свободата си и съхраняването на българския дух, самосъзнание и вяра, в "Нашият ден" разговаряме с Пепа Гологанова , учител по история и ръководител на кръжока по Краезнание към НЧ "Христо Ботев 1869". Гологанова разказва легендата за Калифер войвода , който бранил планинските проходи от султана. Най-сетне османският..

публикувано на 03.03.25 в 09:09