Какви са предизвикателствата, които ни чакат при една свръхавтоматизирана икономика? Повечето хора си представят, че роботите могат да заменят нискоквалифицираната работна ръка, но могат ли роботите да заменят човека в творческа професия? Могат ли например да водят предаване, или да решат кои гости да поканят?
Дори ако роботите заемат нашите работни места, ще се появят нови професии, които разчитат на човешките умения като вземането на решения. Другият вариант е роботите да правят всичко, а хората да получават жизнен минимум, с който да си плащат сметките и да могат да си позволят някой от продуктите, които са произведени от същите тези роботи. Все пак роботите са създадени в помощ на човека.
На 6 април от 15.00 часа започват онлайн дебатите на тема „Трябва ли да се страхуваме от роботите?“ Автоматизацията на процеси е във фокуса на първото издание от поредицата "Точка на кипене – дебатите на "Мениджър". Какви още са предизвикателствата на свръхавтоматизираната икономика?
Боряна Телбис от списание „Мениджър” обяснява в "Нашият ден":
"Говорим все пак не за хуманоидни роботи, а за някакъв вид софтуер с изкуствен интелект, който може да бъде обучен на много неща. Но това, в което роботът не може да замести човека, е творческата част, креативността и раждането на идеите. Самите ние, като хора с естествен интелект, не знаем, че още не е проследено и изследвано съвсем подробно как точно се ражда една добра идея."
Чуйте повече в звуковия файл.
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg