Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8 април Международен ден на ромите

Вилма Карталска: Не всички роми могат да бъдат сложени под общ знаменател

Филмът "Моят цигански път", посветен на ромската общност, вече има 17 награди

| обновено на 08.04.21 в 09:27
Наталия Цекова в моноспектакъла “Цигански колела”
Снимка: Валери Леков

8 април е Международен ден на ромите. На тази дата преди 50 години в Лондон се провежда Първият световен ромски конгрес и е поставено началото на световното движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност. Поради епидемичната обстановка у нас тази година няма да има чествания.

Какви са ромите през обектива на камерата и призмата на киноизкуството? Познатите и популярни класики като "Таборът отива към небето", "Циганско време", "Черна котка, бял котарак", "Срещал съм и щастливи цигани"... В тях ромите страдат, мечтаят, обичат. Живеят живота си, какъвто го виждаме ние, през очите на страничен наблюдател. Не така стоят нещата, когато става дума за документално кино. 

За най-новия български филм "Моят цигански път", посветен на ромската общност, който вече има 17 награди, разказва в "Нашият ден" Вилма Карталска, режисьор:

"Освен филмите на Кустурица, които показват възприятието на Балканите, много обичам и българските филми "Кеймбридж" и "Весел е циганският живот", които също са посветени на ромската тема. Когато аз правех нашия филм, се водех от идеята да направя една положителна, светла история, от която хората да се почувстват вдъхновени и да излязат с усмивка от салона.

Идеята беше филмът да бъде позитивен

С Наталия Цекова се познаваме вече от доста години и нейната история за мен е прекрасна. Тя е показателна за това, че тези хора имат мечти, могат да ги гонят и нищо не ги спира, ако искат да го направят. Благодарение на удивителното ѝ семейство, което я е подкрепило да влезе да учи актьорско майсторство в НАТФИЗ, до този момент тя е първата и единствена ромка, официално заявила, че е ромка, и завършила актьорско майсторство. Отделно и това, че е жена, за мен това е еманципацията, която при ромите е особено необходима. Жените при тях са в по-тежко положение, отколкото мъжете. Историята на Наталия е точно такъв светъл пример, че можеш да се бориш, можеш да постигаш, можеш да преодоляваш препятствия с вярата на семейството ѝ в нея – те са пример за прекрасно семейство."

Вилма Карталска е категорична, че филми като нейния биха могли да променят отношението към ромската общност:

"Това е идеята на филма – искам да променя отношението на българите към ромите, защото не всички роми могат да бъдат сложени под общ знаменател. Много ми се иска, когато самите роми гледат филма, това да им вдъхне вяра в собствените сили. Това движение е много важно, за да може цялостното възприемане на ромите в България да се промени."

Филмът е селектиран на Master Of Art, но още не е сигурно дали ще има открита прожекция.

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимки – Валери Леков

„Назови ме с моето име“

Наталия Цекова е родена в село Лесново, община Елин Пелин. Майка ѝ е шивачка, а баща ѝ шлосер в „Кремиковци“. Има две сестри. Завършва специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър“ в НАТФИЗ, в класа на професор Здраво Митков. След това, отново в НАТФИЗ, завършва и магистратура – специалност „Публична реч“. Цекова публично говори за ромския си етнос.Прави през 2016 г. двуезичен моноспектакъл на тази тема заедно със Здрава Каменова – „Цигански колела“. Участва в спектакли на ансамбъл „Българе“, както и играе различни роли в едноименната телевизия. През 2021 г. със Здрава Каменова написват и участват в спектакъла „Назови ме с моето име“, изследващ темата за Възродителния процес. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Рамирес

Илюстраторката Александра Рамирес: За любовта към спорта и поп-ъп изложбата Slam Dunk

Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk  в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат.  Александра е специализирала в..

публикувано на 02.12.24 в 13:44

Пътешественикът Иван Кръстев и неговият "НЕпътеводител за Италия от А до Я"

Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...

публикувано на 02.12.24 в 12:44

Ноемврийският брой на списание "Лик" е посветен на "Синелибри"

Ноемврийският брой на списание "Лик" разказва за 10-годишната история на кино-литературния фестивал "Синелибри". Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) проследява развитието на форума от неговото създаване до юбилейното му десето издание, което се проведе през тази година. В "Радио Лик" разговорът за този уникален кино-литературен фестивал..

публикувано на 02.12.24 в 12:20
Димитър Павлов

"Писма и ноктюрни" с младия художник Димитър Павлов

Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е първа самостоятелна изложба на софийска територия за родения порез 1998 година художник, завършил живопис в НХА. Изложбата е разполовена от идеята за светлината и мрака. Едната половина..

публикувано на 02.12.24 в 12:12

Класиците

Особено в литературата, но и в други области на творчеството и познанието, някои фигури приемаме за класици. По-сетне те с имената и творчеството си оказват влияние и в културата, и в образованието, и стават своеобразни жалони в цивилизационния път на отделните нации, но и на човечеството като цяло. Говорим за фигурите на т.нар. "класици“ както на..

публикувано на 02.12.24 в 11:17