Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Жана Попова: Добре е политиците да виждат журналисти пред себе си

доцент Жана Попова
Снимка: Ани Петрова

Свършиха ли си работата медиите по време на предизборната кампания? Превърнаха ли се социалните мрежи в основен и доминиращ източник на информация? Осъществи ли се посредничеството на журналистиката между политици и граждани? 

Доц. д-р Жана Попова коментира всичко това в „Мрежата“ по повод проучването на Медийната програма за Югоизточна Европа на фондация „Конрад Аденауер“ и социологическата агенция „Алфа Рисърч“ за ролята на медиите по време на предизборната кампания 2021.  

Моделът трябва да бъде разбит  

„Има отстъпление от така наречената „аналитична журналистика“. Случва се едно събитие, един прокурор, да речем, праща една информация, която седем минути се излъчва по новините или политически лидер казва нещо във ФБ и това се препредава като факт. Какво да му проверяваме на „казването“? Трябва да разбием този модел. Политическите централи в момента са във Фейсбук. Общуването между политиците и журналистите се установява и от двете страни, т.е. дойде моментът журналистите да кажат, че искат различни говорители, че искат информация, благодарение на която ще се правят анализи, важни за обществото.  

Ние бяхме свидетели, още в първата седмица на работата на новия парламент, как политиците искат те да казват какво трябва да се говори, какви лапсуси да не се допускат, как ще бъдат наказани тези, които ги допускат. Сега е моментът ние да утвърдим нашата позиция, защото не е важно журналистът да е значим. 

Времената са променени и явления като Георги Коритаров и Тони Филипов няма да видим скоро. Тях ще ги пазим като памет. Днес журналистите трябва да се научат да работят в нова интернет среда, но е важно политиците да запомнят, че срещу тях трябва да има журналисти, които питат и само така ще се върне доверието, което загубиха.“

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36

Поглед отвъд личното: Интерпретиране на сънища за социален смисъл

В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..

обновено на 20.12.24 в 10:34