Със сигурност името на младия (роден 1988 г. в Киев) украински писател трябва да бъде запомнено, защото е впечатляващо добър и следващите му книги са очаквани с интерес. „Скрап от Зоната“ е първата му книга на български в превод на Лилия Желева и под редакцията на Албена Стаменова.
Преди нея е издал само още една през 2015-а – дебютът му е „Разходка в Зоната“ (преведен на следващата година на френски). От 2010 г. Камиш започва да изследва нелегално зоната около Чернобил. Повече от 60 пъти е преминавал зад бодливата тел на забранената за достъп територия от 30 км около АЕЦ "Чернобил".
Всъщност „Скрап от Зоната“ (2017) е продължение на първата му книга. Място на действието – село в Полесието в близост до Зоната, в което живеят героите на романа – Алик, притежател на приемателен пункт за метал, Гриша и Петя – обикновени пияници, които крадат метал и го предават в пункта за денатурат, Коля Участъковия, бракониерът Ленин, Слава Граничаря, Торпедото, Танка Дупката, Желязото и други невероятни образи. Това са, както четем на корицата, „паднали ангели, които мечтаят да предадат за скрап всичко около себе си, дори ядрото на Земята, а общият радиационен фон за тях е просто... ами, фон“.
Книгата на Маркиян Камиш е реалистична картина на нереалистичното, но съвсем истинско съществуване на хората от това място. Те са майсторски изобразени от талантливото перо на автора, смесил реалност, поетичност и ирония, за да може да предаде безизходността и абсурда на живота им, но и да създаде безмилостна политическа сатира.
Чуйте Милен Милев.
Даваме поле на децата да творят! За поредна година програма "Христо Ботев" на Българското национално радио организира конкурс за детско литературно творчество. Програмата ще проведе конкурса за 42- ри път "Искри". През годините той се е утвърдил като най-старият и авторитетен конкурс у нас за литературни произведения, написани от деца...
Българката Ася Карагьозова , посланик на италианския дизайн по света, гостува в "Нашият ден", за да представи IX издание на Деня на италианския дизайн . Международната инициатива за популяризиране на италианската култура се провежда паралелно в 100 страни по света на 11 и 12 февруари. Темата на тазгодишното издание е..
Колко силно говорят страховете ни и колко раним е вътрешният ни свят? До какво може да ни доведе критиката и възможността да бъдем видени, но не и оценени? Да бъде разбран ли е това, което човекът най-силно желае? А ако е артист – това желание засилва ли се? Има ли въпроси – има и кой да предизвика размисъл върху тях. Новият български филм..
Най-новото заглавие в репертоара на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Швейцария" от Джоана Мъри-Смит. Този текст на авторката се поставя за първи път на българска сцена. "Пиесата ни среща с Патриша Хайсмит, когато тя вече живее като отшелник в алпийската страна и няма намерение да публикува повече романи. В дома ѝ пристига енигматичен..
За поредна година София посреща най-доброто от италианското планинарско кино. Очакват ни три филмови вечери – 11, 12 и 13 февруари – с традиционната кинопанорама "Истории от планината", всеки ден от 19:00 часа в Дом на киното. Селекцията включва 12 италиански филма – едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg