Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Робин Кафалиев: При мен винаги всичко е наред

3
Робин Кафалиев
Снимка: Уикипедия

Той е български актьор, продуцент и режисьор. Изиграл е десетки роли на театралната сцена и в киното, в различни български и чуждестранни продукции, но е по-известен с разнообразни изяви от телевизионния екран.

Дългогодишен автор и водещ на „Най-смешните животни и хора на планетата“ (13 сезона) – комедийно телевизионно предавне за домашни видеоклипове. Създател, актьор и режисьор на първото по рода си в България игрално филмово скеч шоу „Аламинут“ (10 сезона).

Той е Робин Кафалиев и е главен герой в “Нашият ден“.

“При мен винаги всичко е наред. Не знам как може все позитивно да вървят нещата. Утрото е прекрасно, както над по-голямата част от страната – хубаво слънце, пролетно, топло, всичко цъфти – чудесно е!“

Франция

“Баба ми и хора от моята фамилия са се занимавали с френски език, сериозно и професионално. И по тази причина детето ще – не ще трябваше да проговори френски. После животът ми така се разви покрай всичките учения на френски, че в онези странни и объркани години, 90-те, не така подредени и спокойни, както сега, заминах за кратко за Франция, това кратко се проточи. Мотах се там с тенденция да смая френската публика, това някак не се получи. Не търсеха много активно български актьори по това време там.“

Робин Кафалиев в Люберон, Франция. Снимка: архив Робин Кафалиев

Театърът

“За театър започнах да мисля доста преди да завърша средното си образование. Тогава имаше разни формации самодейни, културно-масови и т.н. Много обичах да се включвам активно във всевъзможни едноактни, двуактни пиеси, поставени от всевъзможни - учители по български език, гост режисьори, активисти от театъра и други. Много ми се искаше да играя, затова когато отидох да уча в Юридическия факултет, още в 4-и семестър си дадох сметка, че няма така да стане тази работа там, няма да се изявя особено и отидох във ВИТИЗ.“

“Започнах да работя активно в киното, после в телевизията, а двете дини под една мишница трудно стават.“

Робин Кафалиев в Касис, Франция. Снимка: архив Робин Кафалиев

А сега накъде?

“Голяма част от съвременните активни хора, независимо в коя област, непрекъснато се сблъскват с този въпрос. Такова е времето, интересното време. Нали било много хубаво да се родиш в интересно време - ей това е!“

“Иначе по сцените непрекъснато се сблъскваме с този въпрос. Дали ще е театралната сцена, или сцената на някакво студио, в което снимаш нещо, поставят ти се едни задачи. Човек, ако не е плоскоумен, винаги си задава въпроса – доколко те са логични, доколко са правилни, стойностни. И от колизията между неговите отговори и поставените задачи обикновено се раждат интересни неща.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


Робин Любенов Кафалиев е роден е на 2 юни 1964 г. в Пловдив, в семейство на лекари. Женен, с едно дете. Завършва гимназия с френски език в Пловдив.

Като ученик се увлича от театър и музика и активно се включва в различни форми на театрални и музикални изяви. След двегодишна редовна военна служба следва 4 семестъра право в юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.

През 1986 г. прекъсва и продължава образованието си във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“, в класа на професор Николай Люцканов, с асистенти Маргарита Младенова и Здравко Митков.

Като студент Робин Кафалиев изиграва една от ролите във филма на Рангел Вълчанов „А сега накъде?“.

По същото време започва да играе в театъра с актьори от ранга на Георги Парцалев, Стоянка Мутафова, Петър Слабаков, Никола Анастасов и Васил Попов. След дипломирането си заминава за тетралния фестивал в Авиньон и прави опит да се установи като актьор във Франция, но скоро се завръща в София.

До края на 90-те работи паралелно в няколко области – театър, кино, радио, дублажи и други. От 2000 г. се преориентира основно към телевизия.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26