Старт на новия летен концертен сезон през юни. Какво можем да очакваме от предстоящите летни музикални събития и можем ли да се надяваме на по-интензивен културен туризъм, отколкото през лятото на 2020 г.?
Какво се случи с музикалния свят и какви бяха промените, с които трябваше да се съобразят много от артистите?
Темите коментира Здравко Петров, старши музикален редактор в програма “Хоризонт“:
“Сякаш има едно отприщване, ако мога да използвам тази дума. За разлика от миналата година, като че ли се събуждат музикалните събития в България и в световен мащаб.
Дали ще се проведат и как ще се проведат, тепърва ще узнаем, защото у нас са заявени много фестивали. Могат да се проведат и при особени обстоятелства и онлайн, без публика, както беше тази година фестивала в Санремо за първа година, но не беше спрян за разлика от “Евровизия“, която пък беше спряна миналата година. Но пък тази година предстои съвсем скоро, след седмица.
Няма индикации да я няма. Но ще бъде доста ограничено присъствието от страна на публика, предполагам и от акредитирани журналисти по света.“
Артистите в България и пандемията
“Много бързо се адаптираха артистите у нас. Артистът е човек, който обича да се показва, той е суетен в най-добрия смисъл на думата и никога не би останал в забвение. Много от нашите изпълнители направиха много добри и успешни проекти. Час от тях имаме възможност да слушаме в програмите на БНР.
Надявам се, че българските фестивали, които са заявени, ще допринесат отново българската музика да тържествува и ние да имаме възможност да видим любимите изпълнители с най-новите им песни – от концертния подиум и от телевизионния екран.
Засега са заявени: “Бургас и морето“ – един традиционен фестивал, който за съжаление миналата година беше прекъснат за първи път от неговата история.
“Варненско лято“ също е фестивал, който ще съществува тази година, но при какви условия, тепърва ще разбираме.
“Път към славата“ – един много интересен фестивал, на който аз съм журирал доста години.
Ще се проведе и един много интересен фестивал в град Хисаря, наречен “Петнадесет лалета“ с песните на Мими Иванова и Развигор Попов, той приобщава различни поколения изпълнители от най-малките до най-големите. Фестивалът ще се проведе юли месец тази година, заявен е и в регламента, и в сайта е описан подробно.
Софийският фестивал, който вече 15 години съществува, ще се проведе в началото на септември в Зала 1 на НДК, доколкото разбрах. Предполагам, че ще има и публика, миналата година имаше, ограничен брой. Очакваме и Джаз фестивала в Банско.
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg