Старт на новия летен концертен сезон през юни. Какво можем да очакваме от предстоящите летни музикални събития и можем ли да се надяваме на по-интензивен културен туризъм, отколкото през лятото на 2020 г.?
Какво се случи с музикалния свят и какви бяха промените, с които трябваше да се съобразят много от артистите?
Темите коментира Здравко Петров, старши музикален редактор в програма “Хоризонт“:
“Сякаш има едно отприщване, ако мога да използвам тази дума. За разлика от миналата година, като че ли се събуждат музикалните събития в България и в световен мащаб.
Дали ще се проведат и как ще се проведат, тепърва ще узнаем, защото у нас са заявени много фестивали. Могат да се проведат и при особени обстоятелства и онлайн, без публика, както беше тази година фестивала в Санремо за първа година, но не беше спрян за разлика от “Евровизия“, която пък беше спряна миналата година. Но пък тази година предстои съвсем скоро, след седмица.
Няма индикации да я няма. Но ще бъде доста ограничено присъствието от страна на публика, предполагам и от акредитирани журналисти по света.“
Артистите в България и пандемията
“Много бързо се адаптираха артистите у нас. Артистът е човек, който обича да се показва, той е суетен в най-добрия смисъл на думата и никога не би останал в забвение. Много от нашите изпълнители направиха много добри и успешни проекти. Час от тях имаме възможност да слушаме в програмите на БНР.
Надявам се, че българските фестивали, които са заявени, ще допринесат отново българската музика да тържествува и ние да имаме възможност да видим любимите изпълнители с най-новите им песни – от концертния подиум и от телевизионния екран.
Засега са заявени: “Бургас и морето“ – един традиционен фестивал, който за съжаление миналата година беше прекъснат за първи път от неговата история.
“Варненско лято“ също е фестивал, който ще съществува тази година, но при какви условия, тепърва ще разбираме.
“Път към славата“ – един много интересен фестивал, на който аз съм журирал доста години.
Ще се проведе и един много интересен фестивал в град Хисаря, наречен “Петнадесет лалета“ с песните на Мими Иванова и Развигор Попов, той приобщава различни поколения изпълнители от най-малките до най-големите. Фестивалът ще се проведе юли месец тази година, заявен е и в регламента, и в сайта е описан подробно.
Софийският фестивал, който вече 15 години съществува, ще се проведе в началото на септември в Зала 1 на НДК, доколкото разбрах. Предполагам, че ще има и публика, миналата година имаше, ограничен брой. Очакваме и Джаз фестивала в Банско.
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg