Над 180-годишна църква, построена от Колю Фичето, спешно се нуждае от ремонт. Църковното настоятелство и миряни започнаха дарителска акция. Днес той е действащ храм с църковно училище и паметник на културата в аварийно състояние. Почти 26 години църквата се поддържа със собствени усилия на свещениците в нея.
Темата коментира в “Нашият ден“ отец Славчо Иванов, енорийски свещеник и председател на църковното настоятелство:
“Нещата в живота периодично се повтарят през различни години. Ние работим относно възстановяването на храма по няколко направления. В търсене на средства чрез общини, чрез еврофондове и чрез дарители. Започваме да събираме средства. Първо, ще запазим тази стародавна традиция, затова хората да са заинтересовани и сами да участват в поддържането на храма, както е било преди 185 години.
Първи откликнаха нашите деца от Църковното училище. Тези, които вече са родители, които живеят в различни краища на България и на света. С тях постоянно през годините сме поддържали контакт.
Има деца в Испания, които живеят стотици километри от българска църква, с тях поддържаме редовно контакт. Именно тези наши деца от различни краища, те откликнаха, те поискаха банковата сметка на църковното настоятелство, за да приведат сума, каквато желаят.
След това откликнаха хора, които са кръщавани и венчавани в храма. Тези, които са свързани по различен начин с тази стара църква. Те взеха участие, идвайки и търсейки вариант да дадат своята лепта.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
През 1834 година майстор Иван Давдата започва строителството на храм „Св. Николай“ в град Търново и е завършено от майстор от Кольо Фичето през 1836 години.
Осветен е на 6 декември 1836 г. от Търновския митрополит Иларион Критски.
За този строеж Кольо Фичето получава прозвището „майстор“. Мястото така е избрано, че църквата да доминира над съществуващите тогава 31 джамии в града. Храмът е ниска 3-корабна базилика с размери дължина 37 м и ширина 17 м.
През 1843 г. тук е открито първото българско училище в града. То било взаимно училище с два отдела – за момичета и за момчета. А през 1844 г. е построена отделна сграда за него. Учител бил Никола Златарски.
В 1845 г. тук е основан и първият църковен хор в града, диригент отново бил Н. Златарски. През 1872 г. е построена и камбанарията. През 1879 г. повече от 300 депутати се събират в храма на 4 предварителни заседания преди провеждането на Великото народно събрание.
В 1913 г. храмът става катедрален. През 1949 г. в северната част е построен параклис „Св. Евтимий“. Днес църквата има 4 престола: централният на св. Николай, левият (северният) на св. Харалампи, десният (южният) на св. Иларион Велики и в параклиса – на св. Евтимий.
През 1995 г. е възстановено неделното училище при храма. През 2005 г. бе чествана неговата 10-годишнина с тържествен водосвет, отслужен от Негово Високопреосвещенство Великотърновският митрополит Григорий, с тържество за награждаване на дарителите и украсителите на храма и на Православния просветен център и с първи учебни часове в новата сграда.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg