Традиционно свързваме Велико Търново с форума “Културен туризъм“, който се провежда всяка година.
Разбирам, че тази година той ще бъде отложен за есента, за да може традиционно в пълния си блясък и с много посещения и инициативи да бъде свързан.
Знаем, че община Велико Търново подкрепя занаятите, старите традиции, автентичния фолклор и това не е от вчера и днес.
Защо общината традиционно е партньор на Националния събор на овцевъдите в България, който тази година ще се състои през юни край Петропавловския манастир в Лясковец.
Какво, освен подкрепа на животновъдството, се случва на тези форуми и как те пазят традицията в българското животновъдство, занаяти и фолклор.
Темата коментира в “Нашият ден“ Нелина Църова, Директор на дирекция "Култура, туризъм и международни дейности"
“Да, действително, част от културната програма и изобщо от културната политика на Община Велико Търново, е точно съхраняването на нематериалното културно наследство.
Нашата община е сериозен носител на това. Съборът на овцевъдите е едно комплексно събитие. Да, то има своята насоченост в областта на подкрепа на животновъдството, на българските фермерски продукти, но овцевъдството, козевъдството, това е традиционен поминък в нашите земи, още от най-дълбока древност.
По тази причина с тях са свързани и много традиции и обичаи. Имат собствен раздел във фолклора, в музиката, в българската обредност.
Запазването на тези традиции е нещо наистина много важно. Нещо, което трябва да се направи, запазването и предаването към поколенията напред.
Тук имат място и занаятите, които са пряко свързани с този поминък на българите. Те са неразделна част и от материалното, и от нематериалното културно наследство на българите.
По тази причина този най-голям форум в тази област получава пълната подкрепа на Община Велико Търново.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg