Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светът според физиката

Книгата „Красива наука“ на проф. Джим Ал-Халили спокойно можеше да носи подзаглавие „Всичко, което винаги сте искали да знаете на физиката, но ви е било неудобно да попитате“. Проф. Халили пише на пределно ясен, „човешки език“ и има таланта да разяснява сложни концепции разбираемо, но и без опростителство.

Професорът по ядрена физика, радио- и телевизионен водещ на Би Би Си и автор на дванайсет книги изтъква връзката между големите открития на науката и приложенията, които те намират във всекидневието на всеки от нас.

Той не само описва трите стълба на съвременната физика – квантова механика, относителност и термодинамика, но и хвърля светлина върху търсенето на възможности за тяхното обединение, което би било следващата значима крачка в разбирането на физическия свят.

Джим Ал-Халили пише и какво е да си учен – тоест постоянно да се съмняваш. „Защото само съмнявайки се, можеш да направиш следващата голяма крачка така, както Айнщайн надгражда теорията на Нютон и придвижва напред науката“, отбелязва и д-р Владимир Божилов, който е научен редактор на изданието, както и на предишната, излязла на български книга на автора „Пътеводител в квантовия свят“.

Дискретно, но твърдо, проф. Халили прави разликата между кредибилна научна теория и хипотеза. „Доверието в науката не идва от сигурността, а от откритостта ѝ по отношение на несигурността. От това, че винаги подлага на съмнение онова, което знаем в момента, и от готовността ѝ да го замени с по-дълбоко разбиране, ако се появи нещо по-добро. В други сфери на живота подобно отношение може да бъде смятано за несериозно. Не и в науката. Научното развитие зависи от неотклонната честност и съмненията на учените.“

Халили е талантлив разказвач, който си струва да изберете за свой водач в света на физиката.

Чуйте какво разказва за „Красива наука“ и за срещите си с проф. Халили д-р Владимир Божилов, сам талантлив и обичан комуникатор и популяризатор на науката.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10