Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигиталното познание на Александрийската библиотека

Снимка: личен архив на Айше Сали

Александрийската библиотека от античността е била напълно унищожена през 48 година от н.е. Тя е била е най-голямото приключение за човешкия ум, защото преди нея са съществували коренно различни библиотеки в Египет и в Елада. Но Александрийската е първата, събрала универсалното познание, като са превеждали трудове от един на друг език.

Там например за първи път Старият завет е бил преведен от иврит на гръцки.

Айше СалиЗащо ви разказвам тези неща? Ами понеже с репортерката от националната телевизия Айше Сали в „Покана за пътуване“ ще разгледаме новата Александрийска библиотека и ще научим още неизвестни факти за древната ѝ посестрима.

„Мъдростта на Александрия“ се нарича филмът, който отвежда журналистката от БНТ в Египет.

В древността в Александрия се стичали ученици и учени от целия свят – поети, математици, астрономи, философи за да работят и спорят заедно. Малцина знаят, че Аристархос от Самос е първият в света, който е казал, че Земята се върти около Слънцето. Точно 1800 години преди Коперник.

За жалост, неговите трудове не са оцелели, но ние знаем за тях от ироничните забележки и унищожителните критики на неговите колеги, които го наричали „Лудия Аристархос“.

Айше Сали ни връща в онези времена, но чрез разказа си за възродената Александрийска библиотека, която отново е събрала световната мъдрост, обаче в дигитален вариант.

Айше СалиТайните на възродената Александрийска библиотека с Айше Сали

От телевизионния екип извадили късмета да надникнат навсякъде в книжовното светилище, но и да се разходят из египетския град, без задължителния за туристите полицейски ескорт.

В съвременната Александрийска библиотека работят 15 научноизследователски института, преди пандемията са организирали над 700 културни събития годишно.

Тогава са имали близо милион и половина посетители годишно плюс 3 млн. справки в сайта на ден. Във филма си за културно-просветното средище Айше Сали преплита достоверни исторически факти и съвременни събеседници.

От разговора ни стана ясно, че за възродителите на Александрийската библиотека важни са свободата на изразяване на мнения, обменът на научни познания, диалогът и разбирателството.

Филмът „Мъдростта на Александрия“ можете да гледате тук




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42