Каква е ролята на българската армия за спасяването на българските евреи през Втората световна война? Защо тази роля е премълчана, забравена, потулена, неизвестна? Има ли вина българската държава за това, че евреите от тогавашна Македония, която е била с българска администрация, са депортирани в нацистките концлагери и не са спасени?
Отговорите на тези питания дава бойният пилот проф. полк. Димитър Недялков, чиято новопоявила се книга „Българската армия и спасяването на българските евреи 1941-1944“, публикувана от издателството на БАН, е цялостен анализ на драматични събития по спасяването на десетки хиляди български и чужди граждани от еврейски произход. Анализът на автора е потвърден от неизвестни архивни документи и доказуеми факти. Акцентът е върху еврейските трудови формирования като основен подход на властите по спасяването на родните съотечественици.
В предаването се припомня и друг, познат само на специалистите факт, че българският паспорт по време на Втората световна война е бил спасителен билет за хиляди преследвани евреи от Румъния, Словакия, Унгария, Полша и Югославия. За това разказва документалната книга на Георги Боздуганов, озаглавена „Почти невъзможно“. Според заглавието: „Царство България и еврейската емиграция през Втората световна война“.
В предаването участват проф. полк. Димитър Недялков, д-р Георги Боздуганов, инж. Георги Мъндев, зам.-председател на Българо-еврейския научен институт, както и Алберта Алкалай, председател на Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg