Засега дългите полети са само спомен или ярка мечта, но все някога ще тръгнем отново на път. Как да понесем по-леко десетте, че и повече, часа във въздуха и как след това да не се чувстваме като парцал? Реших да споделя седем изстрадани съвета. Ако помогнат да се почувствате свежи, значи вършат работа.
Първо. Ако можете да избирате полет, то предпочитайте нощен. Така ще можете да спите през цялото време и да се събудите отпочинали на следващия ден. На борда е тъмно, пилотите изключват светлините, а и останалите пасажери почиват. А понеже организмът ви е свикнал да отдъхва в този отрязък от денонощието, няма да ви е трудно да заспите по време на нощния полет.
Второ. Пийте по две чаши с вода на всеки час. Така ще помогнете на тялото си да превъзмогне обезводняването. Не се притеснявайте да поискате вода от персонала. Алкохолът може и да помага на някого да се бори със стреса, но той силно обезводнява организма.
Трето: Процесът на преработка на храната при големи височини е доста различен. Постарайте се да не приемате тежка храна по време на полета. Тялото ви ще се нуждае от много енергия, за да я преработи и усвои.
Четвърто: Ако полетът ви е дневен или просто не ви се спи, старайте се да се раздвижвате поне веднъж на всеки час. Идеалният вариант е да станете от стола си и да се поразходите из самолета. Ако не е възможно, поне се разкършете изправяйки се на мястото си.
Пето: Ползвайте кремове за лице и ръце. Заради климатичната система на борда, влажността на въздуха е много ниска. От това страда преди всичко кожата. В допълнение към пиенето на много течности, нанесете крема върху ръцете и лицето си, за да избегнете дерматологични проблеми след полета. Между другото, не е зле да ползвате и овлажняващи капки за очи. Особено ако носите контактни лещи.
Шесто. Организмът се изморява основно от шума на двигателите. Постарайте се да се снабдите с тапи за уши или наушници с шумозаглушители, за да се чувствате по-добре след полета.
Седмо. Може да е съвпадение, но може да върши работа. Частта при опашката на самолета се запълва последна и затова имате шанс да се окажете сами на четири седалки.
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В Отворено писмо о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от Постановление № 407/22.11.2024 на МС , с което всички..
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg