Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Усмихнат, справедлив, разбиращ и… красив

или какъв е добрият учител според децата

Снимка: БГНЕС

Дали когато си мислим, че правим най-доброто за децата, всъщност не преследваме свои амбиции, цели и схващания. Дали представата ни кой учител е добър и кой – изключителен, издържа проверките на живота. В рубриката „Всичко за образованието“ на 1 юни подложихме вижданията си на изпитание чрез детския поглед към фигурата на възрастния в училище.

Марта Радева (снимка: личен архив)
В дългогодишната си практика като учителка по български език и литература в ОУ „Христо Смирненски“ в Провадия Марта Радева е разбрала, че децата оценяват уважението, вниманието и искрената загриженост на учителя, но също така и разумните граници, които той поставя. Тя е благодарна на учениците си за собственото си израстване като личност и творец. Подготвяйки децата за литературни конкурси и съпреживявайки техните вълнения, Марта Радева събира увереност да представи и собствените си литературни творби, многократно отличавани в национални конкурси.

Генадий Матвеев
Генадий Матвеев е педагогически съветник, училищен психолог и учител с изключителен опит в работата с деца в различни житейски ситуации и социални групи. Той беше сред номинираните професионалисти с големи заслуги за детското благополучие за наградата „Златна ябълка“ 2021 на Националната мрежа за децата. Благодарение на богатата практика и спечеленото доверие на младите Генадий разпознава чудесно техните потребности и мотиви. Специално за предаването той подкрепя наблюденията си с импровизирана анкета сред ученици за качествата, които правят един учител добър, уважаван и обичан от тях.Кои са те – чуйте в записа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Димитър Желев, Ани Костова, Ивайло Младенов и проф. дн Климент Найденов (от ляво надясно)

Реализация и сбъднати мечти предлага Геолого-географският факултет на СУ

В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването  "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...

публикувано на 12.04.25 в 10:15

Валери Леков – от ромската махала в Кюстендил до програма "Христо Ботев" на БНР

Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..

публикувано на 11.04.25 в 15:25
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40