Приключи четиридневното изложение “Световно образование“, което цели да информира българските семейства за новите тенденции в образованието в Европа и света.
Темата коментира Николай Христанов, мениджър висше образование в чужбина:
"Факт е, че пандемията, паралелно дори с Брекзит, повлия на образователната карта на Европа. Знаем, че миналата година обучението беше изцяло онлайн, което беше едно предизвикателство както пред учебните заведения, така и пред студентите.
Това, което повечето университети в Европа направиха, е все пак да адаптират програмите си по възможно най-оптималния и добър начин за студентите и да могат да получат качествено онлайн обучение.
Това, което наблюдаваме за тази и началото на учебната 2020-2021-2022 година, е, че все повече университети планират обучението да се върне в присъствена форма или поне да се спазва хибридният модел, който част от учебните заведения наложиха миналата година.
Там, където позволяват самите университети и обстановката, да има възможност както за онлайн лекции, така и за практически занятия на място. Които всъщност, особено за специалности, свързани с биология, медицина, фармация, инженерни науки, са доста важни.
Студентите да имат този практически достъп. Вследствие на пандемията тази година Холандия предприе политика да намали таксите. Първата държава, която на такова генерално ниво решава да намали таксата за първокурсници с 50%, което да е като реверанс вследствие на коронакризата.
За момента няма други университети, които са обявили, че намаляват таксите вследствие на пандемията."
Чуйте Николай Христанов в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg