Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

72 иновативни училища в повече наесен

Наесен иновативните училища ще станат със 72 повече. 509 училища от всички области в страната ще имат статут на иновативни и ще бъдат включени в списъка за следващата учебна 2021-2022 г.

Това предлага проект на Министерския съвет, качен за обществено обсъждане. В иновативните училища ще бъдат въведени нови учебни практики, предмети и програми.

Класните стаи ще са подредени по нетрадиционен начин. Иновациите имат за цел да подобрят резултатите на учениците, да повишат мотивацията им за учене, участието им в училищния живот и да развият креативното си мислене, различни компетентности и емоционална интелигентност.

Националната програма “Изграждане на училищна STEM среда“. Всеки училищен STEM център съдържа промяна в четири елемента – образователна среда и технологии, учебно съдържание, методи на преподаване, организация и управление на училищни процеси.

За няколко месеца екипът от учители на Професионалната гимназия “Велизар Пеев“ в град Своге успя да се класира сред неколкостотин училища в страната, да ремонтира съществуващи пространства в сградата на училището и да ги превърне в място за получаване на знания и умения по програмата STEM.

Един от първенците е именно Професионалната гимназия в град Своге.


Темата коментира в “Нашият ден“ Станчо Атанасов, директор на Професионалната гимназия “Велизар Пеев“.

“Преди да започне изграждането и да тръгне този проект за STEM среда, голяма част от нашите кабинети са изградени по такъв начин за различните специалности и различните учебни предмети. Не говорим за кабинети, а за различна обучаваща среда. От няколко години работим в тази посока. 

С възможностите, които бяха създадени от Министерство на образованието и средствата, изградихме изключително сериозен STEM център. Той се състои от седем зони. Зона за отдих и разтоварване на учениците и за обмяна на идеи, зона на учителите, зона “зелена енергия“, зона “електромобили“, зона “роботика“, музикално звукозаписно студио, професионално фотостудио, зона за компютърна графика и интернет радио.

Всичко това успяхме да го изградим, благодарение на това, че голяма част от нещата, които са свързани с архитектурната среда с проектирането, с дизайнерското оформление се прави изключително от учителите и майсторите в училище. И по този начин голяма част от средствата, които са заложени по проекта, ги използваме за закупуване на съвременна технология.“ 

Чуйте Станчо Атанасов в звуковия файл.

Снимки: Фейсбук, личен профил

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55