Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгоиздаване по време на пандемия

„Книгата не само остава, а като че ли става още по-търсен продукт във време на изолация и всеобща карантина. Хубавото е, че както в много страни, така и в България онлайн продажбите успяха да заменят традиционното купуване на книги, там където книжарниците бяха затворени“. – казва Георги Александров, главен асистент във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет, който ръководи студентския екип по създаването на изследването „Боледуват ли книгите“. 

Сборникът „Боледуват ли книгите?“ представя опит за пълна картина на книгоиздателската индустрия по време на пандемията през погледа на български издатели, книготърговци, библиотекари, писатели, читатели, както и данни от много държави по света. 

„Растеж на продажбите на книги има в почти всички скандинавски страни, в Италия, във Великобритания, а в САЩ дори отбелязват най-успешната си търговска година в областта на книгоиздаването“ – казва Георги Александров. – „Книгата постави и много въпроси – как реагират институциите, книготърговците, издателите, доколко са конкуренти, доколко могат да си сътрудничат“.

Според Ивял Кабрамова, студентка в специалност „Книгоиздаване“ и участничка в изследването дори библиотеките се справят успешно с Covid кризата:

„Вдъхновението за моя текст дойде от библиотеката във Велико Търново, където проявиха инициатива да доставят книги до домовете на своите читатели и доста възрастни хора се възползваха", казва тя.

Според Цветомира Дачева, също студентка и участничка в сборника, по време на пандемията подем отбелязват и аудиокнигите, които дори навлизат в сериозна конкуренция. 

Още по темата чуйте в „Какво се случва“.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пламен Сивов представя своята нова стихосбирка "70 песни"

На 22 май Пламен Сивов кани публиката на поетична среща с новата си стихосбирка "70 песни" от 19.00 ч. в артпространството на клуб "Жираф" на ул. "Л. Каравелов" в столицата. В тази книга са се приютили стихове, родени като песни или превърнали се по-късно в такива.  Не съм търсил преднамерена символика в цифрата 70 – подбрах  тези, които са..

публикувано на 22.05.25 в 08:45

Красимир Димовски: "Тезеят в своя лабиринт" е роман за спасението и смисъла

На официална церемония в Софийската градска художествена галерия бе връчена наградата "Роман на годината". Конкурсът е организиран от НДФ "13 века България“. Книгата  на Красимир Димовски "Тезеят в своя лабиринт“ бе отличена с наградата "Роман на годината“ от жури с председател акад. Владимир Зарев в състав: проф. дфн Валери Стефанов,..

публикувано на 21.05.25 в 19:12
Теодора Станкова

“Софийските метафори” събра в международна поетична антология 62-ма поети от 20 страни

Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..

публикувано на 21.05.25 в 16:36
Анжела Димчева и Боян Ангелов

Съюзът на българските писатели с антология билингва и предстояща премиера

Антология билингва на съвременната българска поезия (на  сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на  издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..

публикувано на 21.05.25 в 15:36

Художничката Гергана Попова разкрива "Мощта на линиите" в Добрич

Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..

публикувано на 21.05.25 в 15:00