Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Човешките истории във филмите на Боя Харизанова

Изборът и простичката човешка история обединяват филмите на Боя Харизанова, които вече могат да бъдат гледани в платфромата за българско късометражно кино NO BLINK.

„Любов“, „Изпит“ и „Подарък“ не са част от една трилогия, но създават у зрителя усещането за взаимовръзка. Те проследяват житейския път на човека и ценностите, върху които гради светогледа си.

Във всеки един от тях режисьорката се базира на истински истории. Автентичността им се допълва и от актьорския състав. Той е комбинация между професионални актьори, които допринасят със своята стабилност на екрана и плътно изграждане на образа, и натуршчици, които играят органично, склонни са към импровизация и предават реалните си емоции.

„Подарък“ пресъздава последното желание на един възрастен мъж да се „овеществи и след смъртта“ и да заживее вечно в спомена на другите за него. Във филма участват актьорите Любомир Бъчваров и Радена Вълканова.

Отличеният с голямата награда на 37-ия Международен студентски фестивал в Москава дипломен филм на Боя Харизанова – „Изпит“, е заснет по време на бежанската вълна в страната и съдържа кадри от действителни събития. Той поставя на изпитание ценностната система и припомня, че животът е низ от избори.

Третият филм отвежда зрителите в Родопите, за да разкаже за любовта, която предпазва, но и за болката, която трябва да бъде оставена да премине. Трогателната история на момчето, което приема за свой дълг да върне на старо родопско семейство вещите на починалия им внук, печели множество награди от международни фестивали. От неговия сюжет започва и разговорът с Боя Харизанова в звуковия файл.

Тя завършва журналистика в Софийския университет. Седем години се занимава с телевизионна документалистика, а след това, осъзнала, че режисурата е това, с което иска да се занимава, завършва НАТФИЗ в класа на проф. Дочо Боджаков. Отново там в момента учи докторантура, дисертацията ѝ е посветена на режисьорските похвати при работата с натуршчици.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07