Десетилетия наред посрещането на изгрева на слънцето точно на 1 юли за България придобива някакъв локален празничен контекст.
Джулай (на английски: July – юли), или Джулай морнинг (July Morning – Юлско утро), е традиция в България, свързана с хипи движението, за посрещане на изгрева на 1 юли.
Символичното посрещане на изгрева е осмисляно като посрещане на ново начало и очакване на по-добро бъдеще от участниците. В по-широк смисъл това е просто начало на лятото.
Името на празника се свързва с известната песен July Morning на английската рок-група „Юрая Хийп“ от 1971 г.
На всеки 30 юни срещу 1 юли много хора се събират по българското крайбрежие на Черно море, за да посрещнат заедно изгрева на слънцето. Така смятат, че се пречистват пред него, някои правят връзка с езически или религиозни обреди.
В Българи този отзвук е около 1980 г., когато определени групи от българите решават, че това е начинът, по който да изразят своя протест, да се почувстват живи и свободни. То е свързано и с политическия и социално-икономическия строй, в който фигурира тогава страната.
Въпреки че обичаят е повлиян от световното хипи движение от 60-те години на ХХ век, той продължава да съществува в България.
Свети Врач – от друга страна, връзка на един църковен празник, но с название, което може да се определи като езическо.
Свети Врач е народен и църковен празник, честван на 1 юли и посветен на светите братя безсребърници Козма и Дамян, ден на билкарите и лечителите.
Много чудни изцеления са приписвани на двамата братя лечители. Много предания разказват за тяхната безкористност и вярност към клетвата – да лекуват единствено с името Божие и в името на живота, без да взимат и грош за това.
Култът към двамата братя е бил разпространен през III в. в пределите на Източната Римска империя
Това е ден на билкарите и на лечителите. На този ден билкарите разпределят събраните и изсъхнали вече билки от Еньовден. Жените не трябва да работят, за да не се разболеят техните семейства.
Вярва се, че на този ден всеки лек отива където трябва. Лоши думи не ловят, а добрите прихващат най-здраво и покълват.
1 юли е един много специален ден, защото двата празника си дават среща. Единият е символ на традициите, другият е символ на модерния дух.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg