Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С яхта до плажа на Клеопатра и царството на домата

Турските маршрути из Егейско и Средиземно море намигат с тюркоазени очи

7
Снимка: Магдалена Гигова

Елегантен платноход акостира в залива Гекова. Наблизо е островът на Клеопатра с нереалистично бял пясък. Според легендата Марк Антоний накарал да го пренесат чак от Червено море, защото възлюбената му отказвала да стъпи върху земя, която не е египетска. Днес посетителите се забавляват да нагряват със запалките си пясъка, който издава пукащ звук като бенгалски огън. Но е толкова ценен, че на излизане от плажа следят да изтръскате от дрехите и обувките си последната песъчинка. Да не говорим за еретичната идея да си гребнете малко за спомен. Къде е това приказно кътче, което вълнува въображението. Съвсем наблизо, до Мармарис. При комшиите. Нуртен Еролан е екскурзовод на исторически турове от 1994 година. В следпандемичната обстановка са решили да разнообразят предлаганите почивки с яхтени круизи. Отличен избор за романтици, за индивидуалисти и за хора, които се стряскат от стълпотворението на ол инклузива.


Страхотно приключение е да спреш в малко рибарско селце и да напазаруваш обяда си от сутрешния улов, да акостираш на безлюдно заливче, където сърцати мъжаги ти приготвят чеверме, да изкачиш изсечените в камъка стъпала до ликийска гробница, докато гледаш как платноходката ти намига с поклащане на тюркоазените вълни. От личен опит ви го казвам. А Нуртен Еролан не спира да чертае маршрути и да разкрива възможности за активна почивка, дори за най-нахъсаните екстремисти. А аз пък зяпнах от изненада, когато видях корабчета с надписи на световни хранителни вериги да взимат на абордаж яхтата си, за да я заредят с провизии по избор.


Ако човек се вълнува повече от исторически забележителности, отколкото от пресни екологични продукти с вкус на истинско, и те му идват на крака. Пардон, на вълна. Ликийски гробници, римски терми и амфитеатри, средновековни крепости, раннохристиянски църкви, дори родното място на Дядо Коледа – Свети Николай Мирликийски. Чудесата за безкрайни.

Също толкова безкрайни са оранжериите, които ще видите ако спрете в Кумлуджа. От там идват почти всички домати за българския пазар. В града така са обсебени от този зеленчук, че в центъра има негов паметник, а задължението на пожарната команда е да го мие всяка сутрин.



А Нуртен Еролан, нашият речовит гид из яхтените пристанище на Турция подробно изброява градовете и маршрутите, но ако се чудите неповторимото синьо за кое точно море се отнася, дори тя може в един момент да се затрудни. Защото там се целуват Егейско и Средиземно море. Моята събеседничка е като Шехеразада на яхтения туризъм – приказките ѝ нямат край.

Чуйте разказа ѝ в звуковия файл.



Снимки и видиоклипове: Магдалена Гигова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

И децата със СДФХ в клас

В ценностната скала на българите образованието винаги е заемало едно от първите места. Затова началото на всяка нова учебна година е като национален празник. И тази не направи изключение. Както обикновено учители, ученици и родители бяха поздравени от министъра.На сайта стои поздравът на сегашния министър Цоков. "У важаеми ученици и Вие, скъпи..

публикувано на 19.09.24 в 16:50

Росен Богомилов: Директорът е човекът, който дава посоката за развитието на едно училище

На 17 септември, втория (не)учебен ден за софийските училища, разговаряхме с един нов млад директор на столично основно училище. Росен Богомилов е завършил история и география във Великотърновския университет и магистратура по образователен мениджмънт, работи като учител и заместник-директор на 106 ОУ "Григорий Цамблак", а от началото на..

публикувано на 19.09.24 в 12:20

Песни с пръст в раната

"Премълчаната история" се вглежда в знакови песни, отражение на националната съдба в нейните най-трагични и противоречиви моменти. Слушаме "Песен на Иван Шишман", "Шуми Марица", "Съюзници разбойници", българското изпълнение на Ива Ваня на "Лили Марлен", комунистическия марш "Септемврийци"... И си спомняме както събитията, вдъхновили тези творби, така..

публикувано на 19.09.24 в 08:45

Антарктида – познатата и непозната: 5 епизод – Къде сме ние, в сравнение с другите?

В последния пети епизод от поредицата за Антарктида ще добавим нови интересни факти за ледения континент и за работата на нашите учени там. Какво е усещането, след като акостираш на антарктическия бряг, разказва доц. др. инж. Борис Цанков, който изгражда т. нар. воден цикъл на българската база. Антарктида – познатата и непозната земя: 1..

публикувано на 17.09.24 в 16:25

Етика и генетика – от шанса към избора

Атом, ген и байт са частиците, с които може да се разкаже историята на ХХ век и които определят темите на съвременността. Комбинираните сили на ИИ и генетичните технологии позволяват човешката биология да бъде оформена от човешкото действие – или шансът бива заменен от избор. Етика и генетика е темата на "Часът на етиката" с проф. Стоян..

публикувано на 17.09.24 в 11:14