Свободният избор на политически партии и коалиции по време на избори и свободната политика извън тях. Устойчивите изводи от настоящите избори са: 6 формации в парламента и ниска избирателна активност
Доколко е възможно свободният избор да въздейства върху политиката? Политологът Страхил Делийски коментира темата в "Нашият ден":
"В теорията и практиката на демокрацията един от големите въпроси е "Дават ли изборите избор?". Какво значи политическият избор? Можем ли да говорим за напълно свободен политически избор, при положение че той е ограничен от някакви параметри – на културата, на колективните представи, на законодателството...
Не трябва, струва ми се, толкова да преживяваме ритуала Демократични избори като начало и край на нови епохи или самоосъществяване на принципа на свободата... Има много по-сериозни избори, които касаят политическия ни живот, общия ни живот, отколкото изборът с бюлетин/машина – той е функция на всички останали избори, които правим или не правим през останалото време. Това трябва да започнем да разбираме като граждани. Още по-важно е да го разберат нашите кандидати – онези, които избираме.
Ниската избирателна активност в случая е функция на две основни неща – едното е свързано с усещането, че няма избор на практика, че това, което избираме, не представя нашите интереси. Другото е свързано с натиска върху един друг тип политическо поведение – в т.нар. "ромски махали". Не е тайна, отчетливо се вижда, че става въпрос за десетки хиляди гласа, които не отидоха в ЦИК този път. Просто защото механизмът на подаването на този вот беше прекъснат – става въпрос за купуването на компактни групи гласоподаватели. Това не е избор, а ситуация, в която едни хора се превръщат в инструмент на липсата на избор."
Картина на предпочитанията
"Резултатите от изборите и структурата на политическото представителство в парламента са своеобразна картина на политическите предпочитания. Тя не е адекватна на структурата на българското общество. Защото можем да видим свръхпредставено икономическо малцинство в този парламент и едно изключително непредставено огромно икономическо мнозинство, чиито интереси, потребности, мечти не ги виждаме в програмите на политическите партии."
Големият проблем
"В крайна сметка онова, което наричахме пазарна икономика, а то е капитализъм, това е свободен пазар плюс държава (или представители, които избираме), които да пазят този свободен пазар от посегателството на лоши очи и ръце. За съжаление в един момент се оказа, че свободата до голяма степен беше редуцирана до свободата на пазара. За да си политически свободен, не е достатъчно да си само потребителски свободен."
Чуйте повече в звуковия файл.
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на грижата един към друг. Такъв е и случаят на Станислав Минчев – основател на платформа, която цели да помогне на хората да намират изгубени или откраднати вещи. Станислав Минчев е създателят..
Шрифтът "VFU" (Visionary Font Ultra), създаден от Володимир Федотов, студент в трети курс на специалност "Графичен дизайн" във Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър", получи признание на международно ниво . Той е един от тримата представители на България, селектирани за участие в изложбата на престижното Международно триенале на..
Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg