Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хубен Черкелов: През следващите 2-3 години тенденцията е повече цвят

| обновено на 15.07.21 в 17:59
4
Снимка: Антонио Георгиев-Хаджихристов

Един от най-разпознаваемите художници извън България Хубен Черкелов е у нас за представянето на юбилейната си изложба "Капитал" в столичната галерия "Оборище 5". Изображения, заети от национални валути на различни страни, са експонатите на живеещия от 2000 г. в Ню Йорк артист, а тази изложба се превърна в медийно събитие у нас. Негова запазена марка е темата за парите и вплитането на визуални образи от различни световни валути. Той проследява историята на всяка интригуваща го банкнота, която става все по интересна в настъпващата ера на дигиталните пари. 

Хубен Черкелов гостува на "Артефир" и коментира:

"След пандемията аз чувствам, че се нуждая от повече цветове, повече радост в живота. Обръщам се към живота чрез цветовете и се опитвам да създам едно хубаво настроение, защото бяха тежки година и половина. Това си говоря и с моите колеги."

Темата за парите

"Парите за мен не са били самоцел. Аз обичам да харча пари, не да имам пари. Когато бях в Ню Йорк в началото, още нямаше мобилни телефони, само градски с монети по 25 цента и за да продължава разговорът, трябваше да добавям по 25 цента. Аз забелязах, че върху тях има различни символи и изображения. Тогава ми хрумна, че независимо дали знам език и независимо в коя държава се намирам, ако разполагам с парични средства, аз мога да комуникирам с всеки."

Кои банкноти са интересни

"Това е субективно и е свързано с моето моментно състояние. Предизвикателство е."

Изложба в Ню Йорк

"Отнема ми доста време, за да направя нова изложба. Най-вероятно, ако всичко е нормално, ще бъде за догодина. Просто рискът е много голям за мен. Миналата година направих изложба в Тайпе, но не успях да отида физически, защото имаше рестрикции и трябваше да стоя в хотел 14 дни под карантина. Изпратих картини и мина добре. Стискаме палци с ваксинацията да се върнем към нормалността."

Пазарът на изкуството

"Пазарът на картини е спаднал с 22% по информация на банката, по мои впечатления – към 30%. Което е сериозно. През следващите 2-3 години тенденцията ще бъде повече цвят. Няма да се търсят монохромни депресиращи картини... Така мислят и моите колеги. Малките галерии ще оцелеят, защото имат по-малки разходи, а и продават онлайн. Няма да оцелеят средните галерии – те са в по-голяма опасност."

Изложбата "Капитал" продължава до 30 юли в галерия "Оборище 5"

Снимки – Антонио Георгиев-Хаджихристов

Хубен Черкелов е роден в Кърджали е на 23 януари 1970 г. Завършва Националната художествена академия. В средата на 90-те години Черкелов е активен участник в артистичния кръг „XXL“, организиран около едноименната галерия в София.

След 2000 г. живее и работи в Ню Йорк. Емигрират заедно с колегата му Георги Тушев. В този период негови картини стават популярни на пазара на изобразително изкуство в САЩ със сюжетите си, заимствани от парични знаци – банкноти и монети. Значителна част от картините на Хубен Черкелов са свързани с американски банкноти от миналите два века. Сред тях емблематични символи като „Окото на Провидението“ от еднодоларовата банкнота на САЩ и портрета на Бенджамин Франклин от 100-доларовата банкнота, базиран върху гравюрата на Хенри Хол и портретите на Жозеф Дьоплеси. В американския период на своето творчество художникът е познат и под артистичното име Houben RT. С него присъства в каталога „Right On The Money“.

Негови произведения са представяни в Музея на изкуствата „Бронкс“ в Ню Йорк, музея „Брогън“ (Флорида) и на 54-тото Венецианско биенале (заедно с Греди Асса и Павел Койчев).

През 2014 г. Черкелов провежда в галерията на Фонд „13 века България“ изложба под заглавие „Отсъствие“.

През февруари 2018 г. в САМСИ в София се провежда изложбата му „Имане“, приемана нееднозначно, както и изложбата „120 лица“ в Националния археологически музей.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30