Младата режисьора Елица Йовчева представя в предаването „Артефир“ идеята си за театрален сериал с поредицата – „Катарзис“. Първото представление от поредицата – „Г-ца Анна“ беше премиерно представено в Националния студентски дом, а сюжетът му се базира на историята на случая „Г-ца Анна“ на Йозеф Бройер, лекции на Зигмунд Фройд, както и на реални ситуации. В главната роля е актрисата Александра Майдавска, която изгражда многопластов образ със своята пластика, жестове, мимика, тембър и интонация. Сценографията е на Александра Йотковска, а рисунките в представлението са дело и на главната актриса. Режисьор и в ролята на псиоаналитика в представлението е Елица Йовчева:
„Аз съм и режисьор и актьор в представлението, това е лабораторен процес, това не е историческа възстановка, това е нов жанр – нещо като театрален сериал, най-накрая го реализирах като идея. Сценографията всъщност е един нагледен метод да бъде представен феноменът хистерия, като най-отдолу имаме ядрото, причината за заболяването, върху него има множество обвивки, това постепенно събличане и отмахване и достигане до първичната причина е начин, по който се представя как действа терапията. Темите близо до човека ме вълнуват по принцип, отдавна гледам на Фройд като на автор и изследовател, през чиято призма мога да надникна над тези теми, които ме вълнуват и да ги представя на сцената. Чрез подобни представления зрителят може да вникне в самия себе си.“
Александра Майдавска е главно действащо лице на сцената, която кореспондира с богатата сценография на представлението и сама рисува картините за представлението:
„Самата ми героиня – Берта – е рисувала много добре, и затова решихме да опитаме и аз да мина през това, влизайки в нейния образ, не го бях правила това от дете, седнах и започнах да рисувам. За тази роля черпих много от моята природа, от моя живот, от моя опит, за да мога да вляза в тази роля и като актриса, и като човек. Подготовката беше в самия процес на представлението. Много от нещата, които ни се случват като деца, оказват влияние по-нататък в живота ни. Самата героиня Анна е провокирала с едно издърпване на косата своето осъзнаване, метафорично всеки един от нас може да го направи.“
„Катарзис“ разказва за някои от най-известните случаи на Зигмунд Фройд, повече за първото представление от поредицата „Г-ца Анна“ разказват актрисата Александра Майдавска и режисьорът Елица Йовчева.
Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия". Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата. На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..
"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги. Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..
"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не". Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg