Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Весислава Танчева: Кой ще гарантира, че мръсните пари ще бъдат извадени

| обновено на 31.07.21 в 14:09
Весислава Танчева
Снимка: БГНЕС

За комуникационните грешки в новия парламент и какво се счупи или винаги е било счупено в опита за преговори между „Има такъв народ“ (ИТН), „Демократична България“ (ДБ) и останалите политически партии, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Весислава Танчева, специалистът по комуникации.

Конфликтът между ИТН и „Демократична България“ (ДБ)

„За мен няма случайни съвпадения, защото комуникационни събития с този мащаб не възникват самостоятелно. Те обикновено са планирани. Все пак, говорим за бъдещо правителство. Ако докато изграждаме бъдещото правителство, си позволяваме спонтанно възникнали неща да провалят толкова важно нещо. Наричам това масирана, организирана атака, защото станах свидетел на няколко заглавия, преповторени през определени медии, свързани с доскорошния депутат Дилян Пеевски и групировката около него. Тези заглавия обобщено звучаха така: „Доган оттегля доверието от ИТН“ и това се случи още в началото на седмицата, преди конфликта в НС. Днес почти не ги откривам, значи, въпросът е бил те да бъдат видени от тези, които водят преговорите. След това в линията на събитията Йордан Цонев, депутат от ДПС каза пред „Нова телевизия“, че ДПС няма да подкрепят кабинет с министри от служебното правителство и дори бяха посочени имената на Кирил Петков и Асен Василев. А защо точно те, може лесно да се досетим, защото те сякаш засегнаха някакви интереси на ДПС – Асен Василев разшири списъка по „Магнитски“, а Кирил Петков посегна на най-милото им – ББР, която оказа се е разпределяла тежки милиарди към свързани лица с Дилян Пеевски. Забавното е, че в конфликта между ДПС и двамата министри на служебния кабинет ИТН зае страната на ДПС. Защото ИТН проведе публична атака срещу тези министри и то без да е потвърдена информацията, която изнесоха за него. Познавайки как действат манипулативните центрове в страната, това едва ли е само невежество от страна на ИТН. И не се учудвам, че ДПС и ГЕРБ им пляскаха в пленарната зала, защото тази политическа декларация на Тошко Йорданов прекрати всякакъв шанс за преговори на ИТН с ДБ и „Изправи се. Ние идваме“.

Плаващите мнозинства

„Каквито и министри да излъчи ИТН, винаги ще стои въпросът дали тези министри ще се опитат да върнат кредитите от ББР, дали ще успеят да разкрият сивите пари в икономиката. И тези министри ще трябва да работят с парламентарните комисии и ще са зависими именно от плаващите мнозинства. А ние знаме, че ДПС плуван най-добре в плаващите мнозинства.“

Преговорите

Преговорите не са някаква седянка, в която пием по едно кафе и си говорим кой какво иска да се направи. Преговорите трябва да завършват с подписано споразумение, но ние видяхме, че ИТН не искат да подписват никакви споразумения. Без споразумение обаче, кой ще гарантира, че започналата стратегия от двамата министри на служения кабинет, която е харесвана от над 60% от обществото ще бъде продължена – че мръсните пари е бъдат извадени, че хранилката на ДПС и ГЕРБ ще бъде изпразнена. Споразумение е необходимо, защото думата на политиците не тежи в България. С коя мечка са седнали мед да ядат от ИТН? Защото да си припомним, че Христо Иванов е все още единственият министър, който напусна управлението, в което „Реформаторския блок“ беше коалиционен партньор с подписано споразумение между тях и ГЕРБ и въпреки това, споразумението, което бяха подписали не беше изпълнено. Пак казвам – подписано споразумение. А сега от ИТН искат подкрепа на една стисната ръка и едни честни очи.“

Проблемът с понятието „коалиция“

„Трудно е да се повярва и на такива понятия като „политика“ в една страна, в която хората вярват, че се управлява задкулисно. Тук ни трябват ясни политически лица, които да имат ясни политически цели. Но в партии като ИТН и ГЕРБ не могат да бъдат открити ясно формулирани цели, защото те нямат ясно политическо лице, защото не могат да бъдат определени ясно в политическата координатна система. Къде се намират те – в ляво или в дясно?“

Целия разговор за това какво са системни партии и какво трябва да е поведението на медиите в кризисни ситуации като тази, чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображение на Свети Николай Чудотворец

Местна общност се обединява за възстановяване на 120-годишен храм

В рубриката "Епизоди от живота" днес ви представяме една вдъхновяваща инициатива, организирана от кметството в село Моравица и църковното настоятелство на храм "Св. Николай". Тяхната кауза е събирането на средства за ремонт на повече от 100-годишната църква, която се нуждае от спешна реставрация. Кметът на селото, Росен Ценов , сподели в..

публикувано на 03.02.25 в 09:16
Йордан Симеонов - лекция в Клуба на фоторепортерите

А портретът от стената

В клуба на фоторепортера се състоя лекция на тема: "Официалният портрет на Доналд Тръмп – техниките, символиката и посланията". Фотожурналистът от в. "24 часа" Йордан Симеонов и политологът и преподавател в НБУ д-р Любомир Стефанов анализираха портрета на 47-ия американски президент, който предизвиква множество дискусии и дебати. Официалният портрет..

публикувано на 03.02.25 в 09:00

От индустриалната революция до дигиталната ера: Еволюцията на корпоративния разказ

Днес представяме една любопитна и не толкова популярна тема, провокирана от книгата "Корпоративният разказ" на доц. Яна Събева, а именно какво са корпоративните истории. Всъщност, както хората, така и компаниите ежедневно разказват свои истории – за битките, за успехите, провалите и победите . Разказът помага на компанията да оцелее в трудни моменти,..

публикувано на 03.02.25 в 08:41

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45