Започва 19-ото издание на OpenFest – събитието, което дава пример за една от най-основните характеристики на отворената култура, а именно – нейното създаване чрез съвместни действия и опит за включване на всички заинтересовани. То се провежда изцяло с доброволен труд и приканва всички почитатели, създатели и поддръжници на свободните изкуства и отворения код да споделят свободата.
Конференцията, която обсъжда разнообразни теми, свързани с отворената култура и свободния софтуер, се организира от 2003 година насам. OpenFest 2021 обаче е първото лятно издание на форума, при това под открито небе.
На 14 и 15 август в „Маймунарника“ от 10.00 до 19.30 часа ще се проведат дискусии, в които лектори и публика ще обменят идеи и добри практики в областта. В известна степен фестивалът на свободното творчество е и място за срещи, където се споделят култура и знание. Самата му идея е да популяризира проекти, реализирани с помощта на свободен софтуер и софтуер с отворен код, както и да дава поле за изява на свободното изкуство.
След края на дискусиите ОpesFest 2021 ще предложи и прожекция на кратки филми и запознаване с дигиталното изкуство под звуците на фънк и джаз диджей сетове, като за закриването ще се погрижи група "Дандорендо".
Всички събития от програмата на фестивала са с вход свободен.
В „Артефир“ един от лекторите в единствената по рода си у нас конференция Георги Пенков сподели повече за това какви са нагласите и предпоставките за създаването на отворено съдържание и какво е разбирането ни за open source.
Повече за това, както и за значението на отворената култура и отвореното съдържание чуйте в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg