Юбилейното 25-о издание на Международния театрален фестивал „Сцена на кръстопът“ започва днес (10 септември) в Пловдив и ще продължи до 21 септември под мотото „Театърът Надеждата“.
„Оказа се, че в тези тежки, трудни времена, в тези малко мътни времена изкуството, особено театърът и сценичните изкуства като че ли са единственото място, където хората се обединяват. На фестивалите няма освирквания, на фестивалите има само радост и съприкосновение с изкуството. Мисля, че хората затова ни избират в този труден момент – за да усетят, че освен всичко останало има и нещо красиво в живота, което би трябвало да ни води напред и то да ни събира. Да ни обединява в името на красивото“, сподели в „Артефир“ Кръстю Кръстев, директор на Пловдивския театър, а от тази година – и директор на фестивала. Представленията в тазгодишната програма са подбрани от него и от режисьорката Росица Обрешкова. Креативен директор е Елин Рахнев.
По традиция театралният празник се открива тази вечер (10 септември) в 19 часа с премиера на домакините от Драматичния театър „Николай Масалитинов“ – прочутата Шекспирова комедия „Укротяване на опърничавата“ в постановка на Стайко Мурджев.
В звуковия файл можете да чуете целия разговор с Кръстю Кръстев, с подробности за програмата на юбилейното издание на фестивала „Сцена на кръстопът“.
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Филмът "Господин Азнавур" проследява живота на Шарл Азнавур от първите му стъпки на музикалната сцена през 50-те години на миналия век до световната му слава. Той пресъздава стремежа към признание на един целеустремен творец, като подчертава уникалната му способност да улавя същността на парижкия живот в песните си. Всяка песен обрисува отделна..
Самостоятелна изложба живопис под този наслов откри на рождения си ден 9 декември художничката Златка Пентова. Изложбата е подредена в галерията за съвременно абстрактно изкуство A cube contemporary до 11 януари 2025 г. Златка Декова-Пентова завършва Художествената гимназия в София и Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" –..
В новата си книга Владко Панайотов поднася на читателя една своеобразна "Корона от превратности". Собственият му житейски опит е низ от странни, случайни, но и предизвикани събития, в които той е ту главен участник, ту наблюдател. Владко Панайотов отваря прозореца към една отминала епоха. "Тази книга е еклектична като структура, но хармонична като..
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В..
"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от..
Самостоятелната изложба на кипърската художничка Йоула Хаджигеоргиу е със заглавие "Активни и реактивни сили". Куратор е Стратис Пантазис. Името на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg