Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се изгражда умението да дебатираш

Снимка: Асоциация по дебати

От десет години в България съществува Асоциация по дебати, която е насочена изключително към учениците от горните класове и младите. Те се обучават от треньори, научават се да изслушват опонентите си, да удържат своята теза, да поднасят и подготвят факти, да мислят бързо.

„Качественият дебат е този, който не следва определен модел. Всички трябва да разбират за какво се спори, но да измислят нещо интересно. Това е дебатът, от който си тръгваш научил нещо ново или начина, по който виждаш света се е променил. Трябва да знаеш кога да си използваш артилерията от факти, а личните нападки не само, че са недопустими, но не са и добра стратегия“ – разказва Елена Барутева, ученичка в десети клас в Американския колеж в София, която е част от Националния ни отбор по дебати.

Мартин Михайлов е от Управителния съвет на асоциацията, треньор е на по-младите и отговаря за клубната мрежа, която е из цялата страна. „Колкото повече знания имаш толкова по-добре, но най-важното е да се защити идея. Дебатът е като танц, трябва да слушаш опонента си и да следваш твърденията му.“ – казва той.

И двамата са убедени, че дебатите помагат за това да разбереш гледната точка на другия, да избягваш крайностите и да разшириш кръгозора си.

„В Народното събрание в момента няма дебати – казва Мартин Михайлов – това е необуздан клас, идеите на говорителите отсъстват, а добрите примери са малко“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04