Малко се знае за българския писател Матвей Вълев, популярен автор на разкази, репортажи, фейлетони, очерци и пиеси през 30-те и 40-те години на ХХ век. След 1944 г. е издаван спорадично и творчеството му е неглижирано. Незаслужено забравен, този истински космополит с невероятна житейска съдба напоследък предизвика интереса на изследователите.
Една от книгите за него е на Мая Славова, нарича се „Матвей Вълев отблизо“ и съдържа спомени, документи, факсимилета, писма на писателя, които очертават бурния му житейски и творчески път. „Тази книга се роди – пише във въведението авторката – от желанието ми да предложа на читателите някои неизвестни документи за живота на Матвей Вълев. Те са късчета от сложния пъзел, който представлява жизненият му път, а подреждането им ще улесни бъдещите изследователи, заели се със съставянето на цялостната картина, показваща тази интересна и вълнуваща личност, един от незаслужено забравените писатели в българската литература.“
Надеждата е да се предизвика интересът на младите, които за първи път ще научат за Матвей Вълев. Макар да има щедро по обем творчество и разнообразно по жанр, книгите на Матвей Босяка, какъвто е един от многобройните му псевдоними, излезли след деветосептемврийския преврат 1944 г. се броят на пръсти: „Отвъд и отсам. Избрани разкази“, 1957, „Избрани произведения“, 1975 и „Ферма в Сертон“, 1988. Затова под съставителството на Мая Славова излиза и сборникът „Хумор и сатира“ от Матвей Вълев, където можете да прочетете актуалните му и досега фейлетони.
Повече за писателя можете да научите от разговора с Мая Славова.
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..
С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...
Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина". В монографията за първи път е разгледан подробно..
На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg