Малко се знае за българския писател Матвей Вълев, популярен автор на разкази, репортажи, фейлетони, очерци и пиеси през 30-те и 40-те години на ХХ век. След 1944 г. е издаван спорадично и творчеството му е неглижирано. Незаслужено забравен, този истински космополит с невероятна житейска съдба напоследък предизвика интереса на изследователите.
Една от книгите за него е на Мая Славова, нарича се „Матвей Вълев отблизо“ и съдържа спомени, документи, факсимилета, писма на писателя, които очертават бурния му житейски и творчески път. „Тази книга се роди – пише във въведението авторката – от желанието ми да предложа на читателите някои неизвестни документи за живота на Матвей Вълев. Те са късчета от сложния пъзел, който представлява жизненият му път, а подреждането им ще улесни бъдещите изследователи, заели се със съставянето на цялостната картина, показваща тази интересна и вълнуваща личност, един от незаслужено забравените писатели в българската литература.“
Надеждата е да се предизвика интересът на младите, които за първи път ще научат за Матвей Вълев. Макар да има щедро по обем творчество и разнообразно по жанр, книгите на Матвей Босяка, какъвто е един от многобройните му псевдоними, излезли след деветосептемврийския преврат 1944 г. се броят на пръсти: „Отвъд и отсам. Избрани разкази“, 1957, „Избрани произведения“, 1975 и „Ферма в Сертон“, 1988. Затова под съставителството на Мая Славова излиза и сборникът „Хумор и сатира“ от Матвей Вълев, където можете да прочетете актуалните му и досега фейлетони.
Повече за писателя можете да научите от разговора с Мая Славова.
"Следва изпълнението на Жана Янева!…", но, докато звучи в главата на зрителите красивият глас на Мария Илиева, която дава живот на думите на Дамян Дамянов и на всеки му, се иска да остане тази нощ, всъщност виждаме нея – високата, руса актриса, с която киното в действителност е портал към различни светове. Стефания Кочева се занимава с театър от..
Среща ги работата. Телевизия, документалистика, кино... Тя е културолог, изследовател към БАН, както и сценарист на най-новия български игрален филм "Преди да забравя", който тръгва по кината в началото на януари. Той е режисьор и продуцент познат на публиката от множество телевизионни сериали и филми като "Писма от Антарктида", "Дъвка за балончета"..
Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..
До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
В съботната вечер ще си припомним гласовете на Карло Бергонци и Рената Тебалди. La divina Renata я наричаха милионите фенове по света заради уникалните..
"Ситуацията действително е стигнала до момент, в който би трябвало да говорим за образованието като за един национален приоритет, решаването на проблемите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg