Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Код жълто или какво ни казва видът на болно канарче

Снимка: Pixabay

Дори само видът на болна птичка активира имунната система на здравите ѝ съседи по кафез – са изводите от изследване, направено с необичаен лабораторен обект, какъвто са канарчетата.

„Интригуващо е, че визуален стимул може да активира имунната функция, казва Ашли Лов, ръководител на проекта и доктор по екология на заболяванията от Университета в Кънектикът, макар и за момента да не е ясно дали това активиране действително предпазва птиците.“

Знаем, че имунната система е онзи свръхбдителен механизъм, който през цялото време брани организма ни и мобилизира „войските си“ всеки път, когато се натъкне на патоген. Обикновено обаче, за да стане това, патогенът трябва да ни е атакувал.

„Има изследвания, които допускат, че предполагаема заплаха също събужда имунна реакция. Правени са експерименти, при които снимка на болен човек повишава отделянето на цитокини у здрави пациенти. Но досега не е изследвано дали близостта с болен може да провокира имунната система да реагира, отбелязва Лов.

Ако животните в природата могат да се подготвят имунологично при първия сигнал, че могат евентуално да се заразят, вероятно ще са по-добре подготвени, когато болестта наистина е налице“, казва още тя.

За да проверят хипотезата, Ашли Лов и екипа ѝ заразили десетина канарчета с патоген, предизвикващ конюнктивит и водещ до омърлушване и летаргия. Девет други птички били поставени в кафези така, че да виждат болните си събратя, но достатъчно далече, за да не прихванат вируса. В продължение на месец изследователите вземали кръвни проби от здравите птички и следили за различни аспекти на имунната им активност и наблюдавали повишена имунологична реакция.

„Изключително интересен експеримент - коментира и Дана Хоули, друг участник в проучването, много животни избягват инфекции, практикувайки дистанциране от болните индивиди. Разбира се, при социалните видове това има своята цена. Но изследването хвърля нова светлина върху връзката на имунната с нервната система и способността да реагираме на потенциални заплахи.“

Повече за експеримента чуйте в „Науката не спи“ с Никола Кереков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35