Допреди три години програма „Христо Ботев“ на БНР притежаваше уникалната коментарна рубрика „Темата на деня в 300 секунди“, която галено наричахме „300-те секунди“. Неин създател беше журналистът Георги Василски, който от три години не е между нас, но колегите събраха и издадоха част от коментарите му в книгата „Избрани есета“, която бе реализирана с финансовата подкрепа на БНР.
„Избрани есета“ бе представена в кръг от приятели и съмишленици по повод 3 години от смъртта на журналиста.
Румен Леонидов: „В този сборник събрахме част от вечното радиотворчество на Георги Василски, всекидневните му коментари, излъчвани в продължение на три години в ефира на програма „Христо Ботев“. Тези есета са образец за журналистическа находчивост, професионална позиция и принципност, на гражданска смелост. Включихме най-добрите му коментари, които се излъчваха миг след края на обедните новини. И винаги се пишеха от Георги в последния момент, най-много час преди да започне осведомителният бюлетин. И затова те винаги бяха хиперактуални…“
Валентина Михайлова: “Мисля, че Жоро всичко ни е казал преди три години, за това което се случва днес. Той много често говореше за здравната система и всъщност цялата тази ситуация, в която ние се намираме в момента, той я беше предрекъл. Същото важи и за икономиката ни и заради това бих препоръчала на всички, които искат да разберат какво става днес, да прочетат какво е казал Жоро преди три години по въпроса. Неща, които сега излизат под формата на журналистически разследвания, той просто ги съобщаваше и с факти, и с данни, т.е. това не са били недостъпни факти, но хората се страхуват просто така да ги съобщават и то в ефира на Националното радио. Смятам, че до голяма степен силата на коментарите му беше в неговата смелост.“
В „Мрежата“ на програма „Христо Ботев“ припомняме и сигнала на „300-те секунди“. В тяхното ограничено време за Георги Василски говореха Румен Леонидов, Валентина Михайлова, Петър Колев и Светла Милчева“.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg