27-и септември се чества като Световен ден на туризма от 1980 г., обявен е за такъв от Световната туристическа организация към ООН.
Целта на инициативата е да се привлече вниманието на международната общественост към значението на туризма и неговата роля за развитието на социалната, културната, икономическата и политическата сфери на обществения живот.
Тази година Денят е под мотото “Туризмът за приобщаващ растеж“. В Стара Загора го отбелязват с уникална изложба.
“Епископската базилика и римското мозаечно наследство на Филипопол“. Това са 25 фотографии, информационни табла, които показват великолепието на мозайките в базиликата.
Темата коментира Радост Иванова, изпълнителен директор на организацията “Тракийски туристически район“.
“В началото на тази година Епископската базилика на Филипополис беше открита за посещение. Базиликата е била използвана в античността от IV до VI век.
Може би значение за това Филипополис да има толкова голяма и красива базилика има император Константин, който премества столицата на империята от Рим в Константинопол. Така тогавашният Филипополис се озовава много близо до столицата.
В града започват да се строят много и красиви църкви. Има много неща, които знаем за Епископската базилика, и много, които не знаем. Може би по-интересните факти за нея са това, че тя е огромна и много красива. Има подове и мозайки на две нива, на които общата площ е над 2000 метра.
Голяма част от запазените мозайки могат да се видят в сградата, която е изградена и отворена за посещения.
Посетителите биха могли да се изобразят на десетките изображения на птици, които са символ на Райската градина. Има и едно много прекрасно изображение на един паун, чийто ярък символизъм е безсмъртието на душата."
Даниела Стоева: Българските туристи спасиха туристическия сезон
Чуйте повече за изложбата от Радост Иванова в звуковия файл.
И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт. За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg