Австралия обяви, че нулира сделката за подводниците и вместо да ги поръча от Франция, ще построи други осем ядрени подводници с американски и британски технологии.
Решението разгневи силно Франция и външният министър на страната обвини администрацията на Байдън в продължаване на линията на едностранчивост, непредсказуемост и бруталност и неуважение към партньора на неговия предшественик Доналд Тръмп.
Има ли вероятност Франция да излезе от НАТО и какви ще бъдат последиците от спора?
Темата коментира в “Нашият ден“ Николай Станоев, журналист от БТА.
“Франция реагира доста емоционално след нулирането на сделката. Страната и нейният отбранителен сектор ще загубят страшно много пари. Нулираният договор беше на стойност 56 млрд. евро – доста внушителна сума.
Сякаш оттогава нещата започнаха леко да се уталожват. Трудно може да се прави паралел със ситуацията преди около половин век, когато тогавашният френски президент – Шарл дьо Гол вади страната от военните структури на НАТО.
В началото сегашният президент Макрон реагира доста гневно. Министри в неговото правителство също направиха остри изказвания по адрес на САЩ и Австралия, но оттогава нещата се нормализираха.
Миналата седмица Макрон се чу с Байдън по телефона. Беше изразена подкрепа за общи цели и потвърдена общата рамка на двете страни като съюзници в НАТО."
Интереси
"Зад отказа на Австралия да купи френски подводници, които са с дизелово-електрически и да ги замени с американски с ядрени двигатели, вероятно седи стремежът на Австралия да си осигури още по-близко сътрудничество в Индийско-тихоокеански регион, където все по-твърдата политика на Китай предизвика сериозни безпокойства.
От друга страна, Австралия е много традиционен съюзник на САЩ, тези неща не бива да се забравят.
Според мен самите лидери от двете страни на Атлантика разбират, че няма да жертват своите отношения, още повече на фона на предизвикателствата в региона, който е все повече във фокуса на световната политика."
Чуйте Николай Станоев звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg