Австралия обяви, че нулира сделката за подводниците и вместо да ги поръча от Франция, ще построи други осем ядрени подводници с американски и британски технологии.
Решението разгневи силно Франция и външният министър на страната обвини администрацията на Байдън в продължаване на линията на едностранчивост, непредсказуемост и бруталност и неуважение към партньора на неговия предшественик Доналд Тръмп.
Има ли вероятност Франция да излезе от НАТО и какви ще бъдат последиците от спора?
Темата коментира в “Нашият ден“ Николай Станоев, журналист от БТА.
“Франция реагира доста емоционално след нулирането на сделката. Страната и нейният отбранителен сектор ще загубят страшно много пари. Нулираният договор беше на стойност 56 млрд. евро – доста внушителна сума.
Сякаш оттогава нещата започнаха леко да се уталожват. Трудно може да се прави паралел със ситуацията преди около половин век, когато тогавашният френски президент – Шарл дьо Гол вади страната от военните структури на НАТО.
В началото сегашният президент Макрон реагира доста гневно. Министри в неговото правителство също направиха остри изказвания по адрес на САЩ и Австралия, но оттогава нещата се нормализираха.
Миналата седмица Макрон се чу с Байдън по телефона. Беше изразена подкрепа за общи цели и потвърдена общата рамка на двете страни като съюзници в НАТО."
Интереси
"Зад отказа на Австралия да купи френски подводници, които са с дизелово-електрически и да ги замени с американски с ядрени двигатели, вероятно седи стремежът на Австралия да си осигури още по-близко сътрудничество в Индийско-тихоокеански регион, където все по-твърдата политика на Китай предизвика сериозни безпокойства.
От друга страна, Австралия е много традиционен съюзник на САЩ, тези неща не бива да се забравят.
Според мен самите лидери от двете страни на Атлантика разбират, че няма да жертват своите отношения, още повече на фона на предизвикателствата в региона, който е все повече във фокуса на световната политика."
Чуйте Николай Станоев звуковия файл.
Няма рибар, който да не е хващал огромни риби и по много, няма човек с въдица в ръката, който да не е най-добрият сред най-добрите риболовци. Това не е измислица, това практиката го показва, а ако някой не вярва, да пита първия срещнат рибар кое как е. Другият източник на информация, при това надежден, са водещите на "И рибар съм, и ловец съм" Росен..
На 4 декември 2023 г. в един студен зимен ден фондация "Мама има работа" прави първата си стъпка към света, като юридическо лице. "През 2024 г., първата ни пълна година, ние не просто съществувахме – ние започнахме да градим – казват основателите. – Представихме си свят, в който жените не са ограничени от предразсъдъци или очаквания, а са свободни да..
Една среща в ефира на "Terra Култура", озаглавена "На учителя – с любов" – между българския физик и един от уважаваните учители в Благоевград Стефан Михалков и неговите изявени възпитаници Димитър Войводов и Аркадий Каленников. Учениците са от отбора, спечелил бронзови медали на Международния турнир на младите физици (IYPT), който се проведе от 29..
Говорят зелените новатори на България: В "Нашият ден" ви срещаме с Драгомир Цанев – изпълнителен директор на ЕнЕфект и един от най-активните гласове за енергийна трансформация у нас. Гостът разказва за ползите от енергийните общности, защо те са важни за България, и как се изгражда доверие, мотивация и устойчиво поведение сред хората. Цанев..
Започва инициативата "Плувно лято 2025" в Момчилград в Комплекс "Басейна". Програмата е насочена към децата от 6 до 12 години от града и населените места в общината. Целта е не само да най-малките да усвоят основни плувни умения, но и да водят по-активнен начин на живот през лятната ваканция. Курсът по плуване ще се провежда под ръководството на..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg