За да прекараш времето си в книга, историята в нея трябва да те накара да искаш да ѝ се отдадеш напълно, подобно на автора ѝ, докато я е писал. Лили Кинг пише „Писатели и любовници“ от любов към думите, към литературата и е дълбоко откровена в нея.
Новият роман на американската авторка разказва за пътя на Кейси – една жена в света на писането, която трябва да избере коя своя версия да бъде – писателката или любовницата на писателя. Тя подчинява живота си на литературата, за да покаже най-вече на себе си, че макар онова, което събужда ума ѝ, разтуптява сърцето ѝ и я прави истински жива, да я убива нежно, накрая именно то я спасява.
„Писатели и любовници“ има всички качества да се превърне в съвременна класика. Романът, който вече може да бъде прочетен и на български език, представя твореца в пълната му светлина. Лили Кинг не спестява нито разочарованията му, нито моментите, в които пада жертва на собствените си мечти, стремежи и любовни трепети. Тя представя както романтичната страна на творческия процес, така и саморазруштелната същност на всеки писател. В романа се чете и за Америка, оголена до болка.
Героинята на Лили Кинг вече шест години се опитва да завърши първия си роман, докато тъне в дългове и мечти. Загубила е майка си, а любовният ѝ живот е низ от краткотрайни афери и въздишки. Всичките ѝ състуденти са загърбили писането, но тя отказва да го направи. В противен случай всичко друго би било още по-ужасно.
Изправена пред вечния избор – да послуша разума си или да последва повика на сърцето си, Кейси се губи в уюта на литературата, за да се намери отново в собствената си любовна история.
В звуковия файл Темз Арабаджиева разказва повече.
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg