Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Левичаров, БТПП: България заема 53-то място по конкурентоспособност от общо 64 държави

Любомир Левичаров
Снимка: стоп-кадър

България показва спад с 5 позиции спрямо миналата година по отношение конкурентоспособност – сочи изследване на Швейцарския институт за развитие на мениджмънта, базиран в Лозана, за 2021 г. Институтът цитира и основните предизвикателства пред България, свързани с политическа нестабилност, нисък процент на ваксинация срещу Covid-19, липса на електронно правителство, високи енергийни разходи за бизнеса, изоставащо качество на университетското образование в съчетание с ниски разходи за научноизследователска и развойна дейност, и на на последно място, проблема с корупцията. 

Любомир Левичаров, икономически анализатор от БТПП, коментира "диагнозата" на Швейцарския институт в "Нашият ден":

"За БТПП е много важно партньорството ни с този институт, защото той е един от водещите изследователски центрове в световните класации за обучение на мениджъри. За първа година палатата участва пряко в изследването на световната конкурентоспособност за 2021 – като участваме в подготовката на проучването на територията на страната, селекцията от фирмите и координацията на цялото проучване. Проучването оценява готовността на всяка една страна за нейния просперитет. За съжаление през 2021 г. България заема 53-то място от общо 64 държави."

Чуйте цялото интервю от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58